banner333

Pentagon'da Wikipedia skandalı

ABD Savunma Bakanlığı, İngiltere'de kurmak istediği yeni istihbarat tesisiyle ilgili Kongre'ye bir sunum yaptı ancak internet ansiklopedisinden alınan bilgiler doğrudan kaynak olarak verilince bir rezalet yaşandı.

Pentagon'da Wikipedia skandalı

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'nde Ulusal İstihbarat  Direktörü James Clapper, Savunma Bakanlığı İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Marcel Lettre ve Savunma Bakan Yardımcısı Robert Work'un katıldığı ABD ulusal güvenliğiyle ilgili oturuma, Pentagon'un Wikipedia skandalı damga vurdu.
Oturumda Komite Başkanı California Vekili Devin Nunes, Pentagon tarafından Kongreye 21 Mart tarihinde sunumu yapılan bazı belgelerde açık kaynak olan Wikipedia'nın doğrudan kullanılıp kullanılmadığını sordu.
Komite üyelerine konuyu açıklamakta zorlanan güvenlik bürokrasisi yetkilileri, Wikipedia'nın Pentagon çalışanları tarafından ne ölçüde kaynak olarak kullanıldığını net olarak bilmediklerini söyledi.
Bunun üzerine Nunes, oturumda hazır bulunanlara biri 21 Mart'ta Kongreye sunulan, diğeri ise Wikipedia'nın konuyla ilgili belgelerinin yer aldığı iki dökümanın dağıtılmasını istedi.
Her iki belgede de aynı bilgilerin yer aldığına işaret eden Nunes, Bakan Yardımcısı Work'a hitaben, "(Kongredeki) komite üyelerine sunduğunuz bu belgenin önemli bir bölümünün Wikipedia'dan intihal olduğunun farkında mısınız?" sorusunu sordu.
Söz konusu belgedeki bilgilerin Wikipedia'dan alındığını bilmediğini kaydeden Work, "Şu anda gerçekten şaşırdım" diyerek konuyu ciddi bir şekilde araştıracağını belirtti.
21 Mart'ta yapılan sunum, Pentagon'un İngiltere'deki Croughton Hava Üssü'ne kurmak istediği istihbarat analiz kompleksiyle ilgili bilgiler içeriyordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner326