Perakende Satış Hacim Endeksi Açıklandı

Ağustos ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı, ciro yüzde 0,6 arttı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı ’Perakende Satış Hacim Endeksi’ açıklandı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış...

Perakende Satış Hacim Endeksi Açıklandı
Ağustos ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı, ciro yüzde 0,6 arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı ’Perakende Satış Hacim Endeksi’ açıklandı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9 azaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyede kaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,6 arttı.
Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,2 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,9 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,1 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 5,4 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 2,2 azaldı.
Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,0 oranında azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 azaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,7 azaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,3 azaldı.
Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,2 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 11,4 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,7 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 10,0 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 7,8 arttı.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,2 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,8 arttı.
Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,6 arttı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327