PKK'nın iki numarası Bahoz Erdal öldürüldü

AA’nın haberine göre, Suriye’de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi, terör örgütü PKK’nın üst düzey sorumlularından Bahoz Erdal koda adlı Fehman Hüseyin’in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü açıkladı

PKK'nın iki numarası Bahoz Erdal öldürüldü
Yıllarca terör örgütü PKK’nın silahlı kanadı Halk Savunma Güçleri’nin (HPG) Ana Karargâh Komutanlığı’nı yapan ve bu görevi iki yıl önce kendisi gibi Suriye’li olan Sofi Nurettin’e bırakıp Suriye’ye geçtiği belirtilen PKK/KCK’nın iki numaralı ismi “Dr. Bahoz Erdal” kod adlı terörist Fehman Hüseyin’in Mardin’in Nusaybin ilçesi karşısındaki Suriye’nin Kamışlı ilçesinde uğradığı suikast sonucu öldürüldüğü iddia edildi. Hüseyin’in öldürüldüğü, Esad karşıtı Tel Hamis Devrimci Taburları tarafından açıklandı. PKK/PYD’nin olayın ardından aralarında rejim muhalifi grupların ve az sayıda Esad yanlısı grubun bazı liderlerinin de olduğu 100’e yakın kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. Türkiye’deki resmi makamlar olayı henüz yüzde 100 oranında teyit etmese de Hüseyin’in bir süredir öldürüldüğü belirtilen bölgede bulunduğunun bilindiği kaydedildi. Olayın ardından PYD’nin geniş çaplı gözaltı operasyonu yapmasının da Erdal’ın öldürüldüğü bilgisinin doğrular nitelikte olduğu yorumları yapıldı.

Tıp eğitimi gördüğü sırada örgütle temasa geçen ve son on yılda adından sıkça söz ettiren Dr. Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin, PKK’nın askeri faaliyetleri ve Suriye’deki örgütlenmeyi koordine eden üç kişiden biriydi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la okul arkadaşı olan Erdal, örgüt adına Suriye yönetimi ile görüşen önemli isimler arasındaydı.

Anadolu Ajansı tarafından dün akşam saatlerinde haber merkezlerine düşen haber, Ankara’yı heyecanlandırdı. Haberde, Suriye’de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi’nin, terör örgütü PKK’nın üst düzey sorumlularından Hüseyin’in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü açıkladığı belirtildi.

AA’ya konuşan Hasekavi, terör örgütü PKK’nın üst düzey sorumlularından “Dr. Bahoz Erdal” kod adlı Fehman Hüseyin’in önceki akşam 20.30’da Himo beldesinden Kamışlı’ya giderken hedef alındığını söyledi. Hüseyin ile aralarında korumalarının da olduğu araçtaki en az sekiz kişinin öldüğünü belirten Hasekavi, Suriye ve Türkiye halkına “müjde” olarak nitelendirdiği bu operasyonun uzun süren takip sonrası gerçekleştiğini ifade etti. Hasekavi, PKK terör örgütünün Suriye topraklarında işgalci olduğunu bildirerek, “Beşar Esad rejiminin en büyük destekçilerinden biri olan PKK’nın bu üst düzey yöneticisine dönük gerçekleşen operasyonu Suriye şehitlerine, gazilerine ve Suriye zindanlarında işkence gören şerefli Suriye halkına armağan ediyoruz” dedi.

Bildiri yayınladılar

Tel Hamis Devrimcileri Taburları Özel Operasyonlar Birimi tarafından yayınlanan bildiride de, şöyle denildi:

“Tel Hamis Devrimcileri Taburları adına; taburumuza bağlı Özel Operasyonlar Bölüğü’nün bölücü ve işgalci PKK terör örgütü lider ve üyelerine yönelik gerçekleştirdiği takip ve tarassut faaliyetleri neticesinde, Kamışlı şehrinin batısında yer alan Himo beldesinde terör örgütünün en önemli liderlerinden olan PKK’nın sözde askeri kanat genel sorumlusu ‘Doktor Bahoz Erdal’ kod adıyla bilinen şahsa ve yanındaki birkaç şahsa yönelik 8 Temmuz 2016 cuma günü tam olarak saat 20.25’te suikast eylemi gerçekleştirdiğimizi beyan ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz başarılı suikast eylemi neticesinde Bahoz Erdal ve yanındakilerin eylem sonucu hayatlarını kaybettikleri kesinleşmiştir. Olayı müteakip PKK’nın Suriye kolu olan işgalci PYD/YPG örgütünün Kamışlı şehrinde geniş kapsamlı gözaltı faaliyetlerine başladığı ve şehrin giriş çıkışlarını tamamen kapattığı, Suriye asıllı terör örgütü yöneticisinin kaybının örgüt mensuplarının morali üzerinde olumsuz etki yaratmasını engellemek amacıyla haberi gizlemeye çalıştığı öğrenilmiştir. Bu gelişmeyi Suriye ve Türkiye halklarının şehitlerine armağan ederiz.”

PYD’den 100’e yakın gözaltı

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgiye göre, PKK/PYD Suriye’de olayın ardından geniş çaplı operasyonlar başlattı ve aralarında rejim muhalifi grupların ve az sayıda Esad yanlısı grubun bazı liderlerinin de olduğu 100’e yakın kişiyi gözaltına aldı. Türkiye’deki makamlar gelişmeyi henüz yüzde 100 oranında teyit etmese de Bahoz Erdal’ın bir süredir öldürüldüğü belirtilen bölgede bulunduğunun bilindiği kaydedildi.

Erdal’ı öldürdüğünü açıklayan Tel Hamis Devrimci Taburları’nın Esad karşıtı Suriyeli bir grup olduğu, operasyonel ve mobilize birliklerden kurulu olduğu, bölgedeki güçlü yapılar arasında sayıldığı ve suikast tipi eylemleriyle tanındığı ifade ediliyor. Olayın ardından PYD’nin geniş çaplı gözaltı operasyonu yapması da kaynaklarca Erdal’ın öldürüldüğü bilgisinin doğru olduğu şeklinde yorumlandı. Ancak gelişmelerin izlendiği ifade edildi.

Yokluğunda tutuklama kararı


Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, 6 Mayıs 2015’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine terör örgütünün elebaşısı Fehman Hüseyin hakkında “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” suçundan “yokluğunda tutuklama” kararı vermişti.


Merasim Sokak saldırısı

Hüseyin’in kısa adı TAK olan Kürdistan Özgürlük Şahinleri arkasındaki isim olduğu da iddia ediliyordu. TAK, ikisi turist 5 kişinin öldüğü 17 Temmuz 2005’te Kuşadası’nda bir minibüse konulan bomba ile 22 Haziran 2010’da 5 kişinin öldüğü İstanbul Halkalı’da askeri personel taşıyan bir otobüse gerçekleştirilen saldırı başta olmak üzere büyükşehirlerde ve turizm bölgelerindeki birçok eylemi sahiplenmişti. TAK, 17 Şubat’ta Türk Silahlı Kuvvetleri asker ve sivil personelini taşıyan servis araçlarına Ankara Merasim Sokak’ta düzenlenen bombalı araç saldırısını da üstlenmişti. Saldırıda 28 kişi şehit olmuş, 81 kişi de yaralanmıştı.

Geçitli’de minibüse bomba


Hüseyin, 16 Eylül 2010’da Hakkari Geçitli köyünde yolcu taşıyan köy minibüsünün havaya uçurularak 9 vatandaşın öldüğü saldırı, 2011’de Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 24 askerin şehit edildiği karakol baskını, 2012’de 8 askerin şehit edildiği yine Dağlıca bölgesindeki Yeşiltaş Karakolu’na saldırı talimatını veren isim olarak da biliniyor.

Hüseyin’in adı, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de savaş uçaklarının bombalaması sonucu 34 sivilin yaşamını yitirdiği olayda da geçmişti. MİT’in, olaydan önce Genelkurmay’a PKK’lı Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin’in eylem arayışında olduğunu, bölgede eylem yapacağına ilişkin belge gönderdiği anlaşılmıştı.

Onlarca katliamın emrini verdi

“Bahoz Erdal” kod adıyla bilinen Fehman Hüseyin, 1969’da Suriye’de doğdu. 1988’de Suriye’de tıp eğitimi aldığı sırada PKK’ya katıldı. PKK’da “Dr. Bahoz-Erdal” koduyla tanınıp çağırılan Hüseyin, yaklaşık 28 yıldır örgüt içinde yer alıyordu. Hüseyin’in, PKK’nın bir numaralı ismi Cemil Bayık’tan sonra gelen ikinci isim olduğu biliniyor. Hüseyin, yıllarca terör örgütü PKK’nın silahlı kanadı Halk Savunma Güçleri’nin Ana Karargâh Komutanlığı’nı yaptı ve bu görevi iki yıl önce kendisi gibi Suriye’li olan Sofi Nurettin’e bırakarak Suriye’ye geçti. Hüseyin, yaklaşık iki yıldır Kamışlı bölgesinde PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin örgütlenmesini sağlıyordu. Hüseyin, Sofi Nurettin’le birlikte bölgede YPG’nin askeri faaliyetlerini de koordine ediyordu. Nurettin’in de Suriye’ye geçmesiyle HPG’nin askeri faaliyetlerini Murat Karayılan yürütüyordu. Hüseyin, bir yıl önce de Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısındaki Kamışlı bölgesinde görülmüştü.

Aktütün ve Dağlıca baskınları

Fehman Hüseyin, Dağlıca ve Aktütün saldırılarının talimatını da vermişti. PKK’lı teröristler, 21 Ekim 2007’de Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ndeki Dağlıca Taburu’na saldırmıştı. Saldırı sonucu çıkan çatışmada 12 asker şehit olurken, 13 asker yaralanmış, 8 asker de PKK’lı teröristlerce kaçırılmıştı. PKK’lı teröristlerin kaçırdığı askerler, 4 Kasım 2007’de Kuzey Irak’ta serbest bırakılmıştı. PKK, 3 Ekim 2008’de ise Şemdinli ilçesindeki Aktütün karakoluna 600 kişi ile ağır silahlarla saldırmıştı. Kuzey Irak’tan açılan ateş sonucu 15 asker şehit olmuştu. 20 askerin yaralandığı saldırı sonucu 23 PKK’lı da öldürülmüştü.

HPG yalanladı

HPG BİM sözcüsü @bahtiyardogan6 rumuzlu Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Komutanlarımızdan Bahoz Erdal arkadaş Kürdistan’da görevi başındadır... Saygılarımızla. Bu tür yalan haberlere hiç kimsenin itibar etmediğinin farkındayız. Ancak güçlerimizin eylemlerinin görkemliliğine karşı yapıldığı açık” denildi.

4 milyon ödül vardı

PKK ve TAK’ın hemen her saldırısında adı geçen Fehman Hüseyin, İçişleri Bakanlığı’nın aranan teröristler listesinde de “kırmızı” kategoride yer alan bir isimdi. Listede Fehman Hüseyin’i yakalatana 4 milyon lira ödül verileceği belirtiliyordu.


Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327