PKK'dan şok eden yasak!

PKK, Cizre'deki güvenlik kameralarına yasak getirdi.

PKK'dan şok eden yasak!

12 yaşındaki Nihat Kazanhan cinayetinde yaşanan skandallar zincirinin ardından gözler yeniden Cizre'ye çevrildi. PKK terör örgütü ilçede güvenlik kameralarıyasakladı. Son bir yılda 350 kişi dağa çıktı.

HENDEK NÖBETİ

Cizre örgütün her zaman hareketli tuttuğu bölgelerden biri olma özelliğini her zaman korudu. Yaklaşık 70 istihbarat polisinin görev yaptığı Şırnak’ta gelişmeler hiçbir zaman öngörülemedi. Binlerce kişinin katıldığı Kobani eylemlerinin zaafı atlatılmadan KCK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın talimatıyla ilçede yaklaşık 500 kişi tarafından yüz farklı noktada hendekler kazıldı. İstihbarat bu gelişmeyi de yetkililere zamanında rapor edemedi. Ciddi güvenlik zaafına neden olan bu hendekler için Emniyet hiçbir önlem alamadı. Güvenlik kontrolü ve asayiş tamamen YDG-H’nin eline geçti. Örgütün gençlik yapılanması hendeklerin çevresinde uzun namlulu silahlarla nöbet tutarak güvenlik güçlerinin hendeklere yaklaşmasını ve herhangi bir müdahaleyi de engelledi.

ROKETLİ SALDIRI

İlçede ‘asayişi’ kontrol altına alan YDG-H devletin bölgedeki hakimiyetini tamamen ortadan kaldırmak için güvenlik kameraları, MOBESE’ler ve baz istasyonlarına yönelik de ciddi müdaha-lelerde bulundu. Bu süreçte YDG-H bölgedeki GSM şirketlerine ait baz istasyonlarına da roketlerle saldırdı.

6-7 Ekim olayları sonrasında şehrin MOBESE yapılanması tamamen kullanılamaz hale geldi. Buradan doğan zararın yaklaşık değerinin iki buçuk milyon dolar olduğu tespit edildi. Kobani olayları nedeniyle şehre yapılması planlanan yeni MOBESE direkleri yerleştirilememişken zarar gören kameralar da tamir edilemedi. Kobani olaylarında zarar görev bir MOBESE direğinin tamirini yapan polis pompalı tüfekle vurularak yaralandı.

KAMERALAR YASAKLANDI

YDG-H ilçedeki dükkanların güvenlik kameralarına da müdahale etti. İlçede bildiri dağıtan YDG-H dükkanlarda güvenlik kamerasının bulunmamasını, bunların güvenlik kuvvetlerinin eline geçebileceğini, güvenlik kamerası bulunan işyerlerine zarar vereceklerini ilan etti. Örgütün HÜDA PAR ile yaşadığı gerginlikte yaralanarak Özel Botan Hastanesi’ne kaldırılan şahıslardan sonra YDG-H militanları hastanenin güvenlik kamera kayıtlarına el koymuştu.

KARAKOL VE MAHKEMELER

KCK mahkemeleri ile örgüt Cizre’de kendi yargı sistemini faaliyete geçirdi. Şehir merkezinde önce çadırlarda son süreçte ise metruk binalarda kendi paralel karakollarını ve ceza sistemini oluşturarak faaliyetlere başladı. Vatandaşın bir sorunla karşılaşması durumunda kendileri dışına bir yere müracaatlarına izin verilmemeye başlandı. Hırsızlık yapan kişi çocuk ise kolunun kırılması, yaşı büyük ise üç kere uyarıldıktan sonra öldürülme cezası verilmeye başlandı. İş adamları vergi adı altında haraca bağlandı. Vermeyenler göçe zorlandı veya infaz edildi.


Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2015, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327