‘polateli-şahinbey Osb’ Çevresel Etki Değerlendirme Süreci

Kilis ile Gaziantep sınırında ortaklaşa kurulacak ‘Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nin (OSB) devam eden Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında halkı bilgilendirmek amacıyla toplantı düzenlendi.Polateli...

‘polateli-şahinbey Osb’ Çevresel Etki Değerlendirme Süreci
Kilis ile Gaziantep sınırında ortaklaşa kurulacak ‘Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nin (OSB) devam eden Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında halkı bilgilendirmek amacıyla toplantı düzenlendi.
Polateli ilçesinde düzenlenen toplantıda, projenin ÇED raporunu hazırlayan ANKATEK Çevre Madencilik Mühendislik Ltd. Şti. şirketinin temsilcisi Firdevs Taştan yaptığı sunumda, Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB’nin yeri, bulunduğu bölgenin özellikleri, projenin inşaat ve işletme aşamasında kaynaklanabilecek çevresel etkiler konusunda bilgi verdi.
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı konuşmada, Gaziantep ve Kilis sanayicilerinin ortaklaşa kurduğu Polateli-Şahinbey Tekstil Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği tarafından planlanan söz konusu bu projenin gerçekleşmesi ile bölgenin avantajlı bir konuma yükseleceğini söyledi.
Projeye katkısı olan herkese ve ilçe halkına teşekkür eden Konukoğlu, “Projeyi bana ilk anlattıklarında, şu andaki heyecanımdan daha fazla heyecan duydum. Hem Kilis ile Gaziantep’in birleşmesi hem de bu bölgenin denize yaklaşması ve buranın bir dünya şehri olması yolunda atılan önemli adımdı bu” diye konuştu.
Konukoğlu, yeni bir OSB kurulmasının uzun ve meşakkatli bir iş olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti, “Çok aşmalardan geçtik, en sonunda bugüne eriştik. Burada hep birlikte ilk fabrikanın ve OSB’nin altyapısının temelini ben sizlerle birlikte atma arzusu içindeyim. İleride burada çalışanlardan birisi ‘Allah razı olsun burayı yaptıranlardan’ derse, işte bizim götüreceğimiz rahmet bu... Siz ne kadar heyecan duyuyorsanız, Antep’teki sanayicilerimiz de o kadar heyecan duyuyor. Sizden sabır istiyorum. Sıkışıp da hatalı işler yapmaktansa, altyapımızla her şeyimizle tam olarak bütün işlemleri bitirerek devam etmek istiyoruz. Polateli-Şahinbey OSB’ye 3 yıl önce başladık ama amacımız kısa sürede bitirmek. Hep arkamızda olduğunuz müddetçe burada büyük işleri hep birlikte yaparız. Projemiz ülkemize hayırlı olsun.”
Toplantıya katılan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de Türkiye’de ilk defa iki ilin bir araya gelerek örnek bir OSB kuracağına vurgu yaparak, “Bu projeyi başlatan GSO Başkanımız Sayın Adil Konukoğlu’na teşekkür ederim. Bugün prosedür olarak halk toplantısını gerçekleştirilmesi önemli bir aşama. Bu proje; Kiis-Antep beraberliğini, kardeşliğini ve ekonomik kalkınma sürecini tetikleyecektir” diye konuştu.
Ortak OSB’nin, Kilis’in Polateli ilçesi ve köylerine önemli istihdam desteği vereceğini ifade eden Koçer, “Burada büyük kalkınma olacak. 10-15 yıl sonra burada üretim yapan, istihdam sağlayan ve ihracat yapan fabrikaları düşündüğümde gerçekten heyecan verici” dedi.
Milletvekili Halil Mazıcıoğlu da konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Gaziantep ve Kilis haricinde başka hiçbir komşu ilin aklına ortak OSB yatırımı gelmediğini belirterek, Burada ‘ben’ yok, ‘biz’ duygusu var ve bu çok önemli. Kilis demek, Gaziantep demek. Hem Kilis’in kalkınması için hem Gaziantep’in büyümesi için çok önemli. Burada çok insanın emeği var. Ortak akıl bu olsa gerek. Biz, Kilis milletvekillerimiz ile omuz omuza çalışıyoruz. Burada üretim olması, işsizliğin azalması demek.”
Projenin mimarlarından GSO Başkanı Adil Konukoğlu’nun sanayinin gelişimi için büyük emek verdiğini belirterek sözlerine başlayan Milletvekili Derya Bakbak da, kurulacak OSB ve yapılacak tünel projesinin Gaziantep’in yanı sıra Doğu Anadolu’nun limanlara ulaşımı açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Bölgeden etrafına yayılan ışık gibi sanayinin gelişimi; tüm bölgeyi istihdam olarak kalkındıracak, ürünlerin dünyaya ihracatında önemli rol oynayacak” diyerek projenin önemini vurguladı.
Projenin hayırlı olmasını dileyen Milletvekili Mehmet Erdoğan da “Gaziantep’in milli gelirine ve gelişmesine baktığımızda, Kilis hak ettiği yerde değil. Bunu sağlayacak olan ekonomik tedbirlerdir. İşte şu anda onun vakti geldi. Halka da teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.
Ortak OSB için ‘Bu büyük bir hayaldi’ ifadesini kullanan Kilis Milletvekili Fuat Karakuş da şunları söyledi, “Kilis olarak böyle bir projede geldiğimiz bu başarılı seviye bizi gururlandırıyor. Bu seviyeye gelmesinde emeğe geçen herkese teşekkür ederim. Büyük hayaller kurduğumuz kadar büyürüz. Bu bölgenin de büyük hayaller kurması gerekiyor”
Milletvekili Ahmet Salih Dal ise kuruluş süreci uzun yıllara dayanan ortak OSB’nin yavaş yavaş meyvesini alma aşamasına geldiklerini belirterek, “İftihar duyuyoruz. İl olarak sınırlarımız ayrılsa da birlik beraberliğimizi, kardeşliğimizi kalıcı olarak devam etmektedir. Bu OSB ile aramızdaki sınırları da kaldıracağız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından, Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB’nin kurulması planlanan Polateli ilçesi ile Ürünlü, Ömeroğlu, Karakıl köyleri ve Sarıgöldağı mevkisinde oturan vatandaşların katılımıyla soru-cevap bölümü gerçekleştirildi. Kilis Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İsmail Bölükbaşı, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Murat Sakar, ANKATEK Çevre Madencilik Mühendislik Ltd. Şti. Temsilcileri Firdevs Taştan ve Tuğba Uçankuş, vatandaşların merak ettikleri konularda açıklama yaptılar.
Toplantıya, Kilis Vali Yardımcısı Hakan Ezgi, Polateli Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Polateli Belediye Başkanı Hakkı Çelik, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdal Öndeş ve Meclis Başkanı Mehmet Özçiloğlu da katıldı.
Gaziantep Milletvekilleri ve GSO Başkanı Adil Konukoğlu, toplantının ardından, Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Belediye Başkanı Hasan Kara’ya nezaket ziyaretinde bulundu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327