Polisleri sıraya dizme olayında flaş karar!

2012 yılında Hatay'da yaşanan milletvekili oğlu-polis kavgasından sonra polislerin ellerinde numaralarla sıraya dizilip teşhis edilmesi olayı sonrası açılan davada mahkeme kararını verdi.

Polisleri sıraya dizme olayında flaş karar!
Hatay’daki skandal teşhis olayına yol açan, milletvekili oğlu-polis kavgasına ilişkin dava karara bağlandı. Dörtyol 1. Asliye Ceza Mahkemesi, AKP Hatay Milletvekili’nin oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’na tehdit suçundan sadece para cezası, “seni sürdürürüm” diyerek tehdit edilen polis memuru Alper Atilla’ya 5 ay hapis cezası verildi. Türkoğlu’nun avukatları yaptıkları savunmada, teşhis görüntülerinin polisler tarafından servis edilerek algı operasyonu yapıldığını iddia etti.

2012 yılında Hatay'ın Dörtyol İlçesinde Emniyet Lokali'nde çalışan Ak Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ömer Uzun ile polis memuru Alper Atilla arasında “tost” kavgasında karşılıklı küfürleşmeler oldu. Uzun, polis memuru Atilla’ya “AKP Gençlik kolları başkanıyım şimdi vekilin oğlunu arıyorum sürdüreceğim seni” diyerek tehdit etti.

VEKİLİN OĞLU: SÜRDÜRÜRÜM SENİ

Uzun’un haber vermesi üzerine AK Parti Hatay Milletvekili Bayram Türkoğlu’nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu da olay yerine gelerek polislerle tartıştı. AK Partili vekilin oğlu, polis memuru Atilla’ya yönelik “Gözlerime iyi bak, sen benim kim olduğumu biliyor musun? Beni iyi tanı, seni sürdüreceğim” diyerek tehditte bulundu.

İddianameye göre Çevik Kuvvet Amiri Murat Emer de vekilin oğluna küfretti ve vurdu. Emer, “Benim memurum ile sen bu şekilde konuşamazsın, sen nasıl emniyetin bahçesinde görevli memura bu şekilde tehditte bulunursun senin hakkında işlem yapacağım” dedikten sonra vekilin oğlunu eliyle itti.

SKANDAL TEŞHİS

Kavga olayından sonra Dörtyol Emniyet Müdürü, çok sayıda polisi bir odaya dizerek ellerine numara verdi ve Uzun ile Türkoğlu’ndan kendisi ile tartışan polisleri teşhis etmesini istedi. Teşhis görüntülerinin ortaya çıkması büyük tepkilere neden oldu. Kavga olayından yaklaşık dört ay sonra savcılık, Ömer Uzun, İstemi Kağan Türkoğlu ile üç polis hakkında “Tehdit, Hakaret, Kasten Yaralamaya Teşebbüs, Kasten Yaralama” suçlarında Dörtyol 1. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açtı.

'ALGI OPERASYONU YAPTILAR'

Davanın karar duruşması 23 Ocak’da yapıldı. Duruşmada, Uzun ve Türkoğlu’nun avukatları yaptıkları savunmada, basına yansıyan teşhis görüntüleriyle ilgili olarak, “Olaydan bir ay sonra kamera ve video kayıtları ile algı operasyonu yaratılmıştır. Yazılı ve görsel medyada müvekkillerime yönelik siyasi linç girişiminde bulunulmuştur. Türkiye’de başlatılan olaylarla ilgili olarak da ilk defa Dörtyol’oda yapılan şey aynı şeydir” değerlendirmesinde bulundu.

SİYASİ BASKI VAR

Polis memurların avukatı Bedirhan Tuna Yıldız da olayda siyasi baskı bulunduğunu iddia ederek, “Müvekkilim Murat Emer’in 5-6 kez görev yeri değiştirilmiştir. Bu durum bile siyasi bir baskının göstergesidir” dedi. Savunmaların ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Ömer Uzun’un “basit yaralamaya teşebbüs” suçundan beraatına karar verirken, “Basit tehdit” suçundan dolayı sadece 500 TL para cezasına hükmetti. Mahkeme daha sonra sanığın kişilik özelliklerini dikkate alarak verilen cezayı erteledi.

BİN TL PARA CEZASI

Mahkeme, AK Partili vekilin oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’na polis memurlarına yönelik söylediği sözler nedeniyle “Basit tehdit” suçu nedeniyle toplam bin TL para cezası verdi. Mahkeme, Türkoğlu’nun sanığın kişilik özellikleri ve sabıkasız geçmişi ile yeniden suç işlemeyeceğine dair mahkemede olumlu kanaat oluşturması nedeniyle verilen cezayı erteledi.

6 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme, sanık polis memuru Alper Atilla’yı tehdit suçundan önce 6 ay hapis cezası verdi, ardından cezayı 5 ay hapise indierek erteledi. Atilla’nın Ömer Uzun’a yönelik sözlerinde dolayı da hakaret suçu işlediği gerekçesiyle de 1500 TL para cezası verildi. Mahkeme bu cezayı da erteledi. Mahkeme, çevik kuvvet amiri Murat Emer’e hakaret ve tehdit suçlarında ise beraat kararı verdi. Hakaret suçu işlemekle suçlanan polis memuru Önal Uzun da beraat etti.

AZ CEZA ALMASI SAĞLANDI

Dosyanın avukatlarından Hüseyin Vaysıoğlu Hürriyet’e yaptığı açıklamada, AK Partili vekilin oğlunun “görevi başındaki memura hakaretten” yargılanması gerektiğini belirterek, “Vekilin oğlu babasının siyasi kimliği kullanarak tehdit suçu işlemiştir ve bunu görevi başındaki memura karşı yapmıştır. Sanığa, ‘görevi başındaki memuru hakaret’ suçundan dava açılmış olsaydı daha fazla ceza alacaktı. Ancak bunun yerine sadece hakaret suçundan dava açıldı. Bu da daha az ceza almasını sağlamıştır. Vekilin oğlu en alt sınırdan cezalandırılma yoluna gidildi” değerlendirmesinde bulundu.


Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327