Recep GÜVEN: Politic's Araştırma Şirketi'nden çok konuşulacak anket açıklaması!

Bir yandan aday adayları arasında yarış hız kazanırken, bir yandan da araştırma şirketleri de bu yarışın için de yerini almaya başladı. HaberinAdresi.com'a konuşan Politic's Araştırma'nın sahibi Recep Güven, araştırma şirketleriyle ve yaklaşan seçimlerle ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.

“RAKAMLAR KENDİ BAŞINA HİÇTİR”
Bir araştırmada rakamlara hayat katmanın önemini vurgulayan Güven, yaptıkları bütün araştırmalara sosyolojik açıdan da baktıklarını söyledi. Çalışmalarını yerel ve ulusal çapta yaptıklarını belirten Güven, siyasal ve sosyal araştırma yaptıklarını belirtti. Veriler önce istatistikçilerimiz tarafından sayısallaştırılır ardından da sosyoloğumuz tarafından rakamlar yorumlanarak sayılara can verilir, son olarak siyasal yorumu yapmak da bana düşer diyen Recep Güven yaptıkları araştırmalarda bu yolu izlediklerini ve bu yolla başarıyı yakaladıklarını ifade etti.
Bursa'da 30'a yakın araştırma firmasının olduğunu belirten Güven, bu şirketlerden sadece birkaçının araştırma sonuçlarını basınla paylaştığını söyledi. Recep Güven sonuçları paylaşmanın cesaret istediğini ancak doğru zamanı da beklemenin çok önemli olduğunu belirtti. Zamansız yapılan bazı açıklamaların siyasi sürece zarar vermekle birlikte hem halkın güvenini zedelediğini hem de kamuoyunda araştırma firmalarına karşı bir önyargının oluşmasına sebebiyet verdiğini ifade eden Güven, kamuoyu ile paylaşılan bazı sonuçların ise istatiksel olarak mümkün olmayan aralıklarda olduğunu, bazı firmaların Ak Parti oylarını %39’ da gösterirken bazı firmaların da %49’lara kadar çıkardığını ve doğru yapılan bir ölçümde böyle bir uçurumun asla olamayacağını belirtti.
Adaylarla çalışmayı etik bulmadıklarını belirten Güven, hiç bir aday adayıyla çalışmadıklarının altını çizdi.

“PARAYI VERİN ADINIZ DUYULSUN”

Basında aday adaylarının isimlerinin zamansız paylaşıldığını ifade eden Güven, bu şekilde yapılan açıklamaların kamuoyunda “para ile isim ön plana çıkarıldığı ”algısını yarattığı ve bunun da tüm araştırma şirketlerine zarar verdiğini söyledi. Reklamcı veya basın danışmanı olmadıklarını belirten Güven, araştırma firmasının görevinin adaya doğru hamleler yapmasını sağlamak olduğunu söyledi.

“BİLİMSEL VERİLER KULLANIYORUZ”

Anket çalışmasının büyük bir emek gerektirdiğini kaydeden Güven, bazı firmalar gibi duyumlarla hareket etmediklerini, bilimsel veriler kullandıklarının altını çizdi. Bir firmanın yanlışının bütün firmaları kapsamaması gerektiğini vurgulayan Güven, “doğruyu ve yanlışı tartışmaya her zaman açığım” dedi. Sürekli ölçmenin önemine dikkat çeken Güven, ölçümlerin arasını açıldığı zaman tahminlerin doğrululuk oranın da azalacağını söyledi.

“AK PARTİ EN AZ FAZLA YÜZDE 5 OY KAYBEDECEK”
2 ay önce seçimlerle ilgili bir anket yaptıklarını belirten Güven, bir ay sonra tekrar araştırma yapacaklarını kaydetti. Politic's Araştırma'nın iki ay önceki çalışmasına göre Türkiye genelinde siyasi partilerin oy oranları şöyle: Ak Parti 45.40, CHP 21.70, MHP 14,20, HDP 8.70.
Güven, seçim sonuçlarıyla ilgili bugünkü öngörülerini de HaberinAdresi.com'la paylaştı. Buna göre, 7 Haziran'da AK Parti'nin oy oranı yüzde 44,47'ye gerileyecek. CHP yüzde 21,23'lerde seyrederken, MHP yüzde 15-17 bandında bir oy alacak. HDP ise, yüzde 9,6 -10,3 bandında barajı geçmeyi zorlayacak. Barajı Avrupa oyları belirleyecek.
CHP'nin marjinal oylarının HDP'ye kaydığını belirten Güven, CHP'nin taban oylarının üzerine bir oy koymayacağını söyledi.

“PARALEL YAPI AK PARTİ'YE YİNE SIZACAK”
AK Parti'nin byu seçimlerde paralel ayıklamasını yaptığını, ancak bu yapının yine AK Parti'nin içine sızacağını belirten Güven, “yine de AK Parti çok az hatayla bu seçimlerin altından kalkacak” dedi.

“LİDER DEĞİŞİKLİĞİ AK PARTİ'YE YARAMAYACAK”

AK Parti'nin bu seçimlerde oy kaybetmesindeki en büyük sebebini, lider değişikliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kitlesel oylarının kaybı ve çözüm süreci olarak açıklayan Güven, AK Parti'deki milliyetçi oyların ve cemaat oylarının MHP'ye kayacağını açıkladı.

ADAY ADAYLARA TAVSİYELER...

Adaylarının kendisini tanıtmak için yazılı ve görsel basınla birlikte, dijital medyayı da kullanmalarını belirten Güven, “resimler değil isimler marka olur”dedi. Aday adaylarını önce kendi partilerinim tanıması gerektiğini belirten Güven, araştırma firmalarının bir yol gösterici olduğunu vurguladı.  
 
banner324

banner325

banner327