Prof. Dr. Atik, Cbü Rektörlüğü İçin Adaylığını Açıkladı

Ekim ayı içinde yapılacak olan Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü seçimlerinde 8’inci rektör adayı Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Enver Atik oldu.1994 yılından bu yana Celal Bayar...

Prof. Dr. Atik, Cbü Rektörlüğü İçin Adaylığını Açıkladı
Ekim ayı içinde yapılacak olan Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü seçimlerinde 8’inci rektör adayı Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Enver Atik oldu.
1994 yılından bu yana Celal Bayar Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Enver Atik, 30 yıllık üniversite hayatında kazandığı deneyimlerini Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü’ne talip olarak değerlendirmek istediğini belirtti. 1992 yılında kurulan Celal Bayar Üniversitesi ile Manisa’yı kaynaştırmak, üniversitede üretilen bilgilerin uygulamaya aktarılarak hem Manisa’ya hem de ülkeye yararlı hale dönüştürülmesini sağlamak, Manisa’nın sorunlarına üniversitede çözümler üretmek, Manisa’nın üniversitenin varlığından daha fazla yararlanmasını sağlamak amacıyla göreve talip olduğunu anlatan Prof. Dr. Atik, “İnancımızda da belirtildiği gibi emanetin ehil ellerde olması gerektiğine inanıyorum. Başta ailem olmak üzere, çalışma arkadaşlarım, yerel ve merkezi yönetim organlarının temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle uzun zamandır yapmış olduğumuz istişareler sonucunda bu zorlu ama bir o kadar da kutsal göreve aday olmaya karar verdim. İdare ehil ellerde olduğu zaman devletimizin ve milletimizin de desteği ile çok büyük ilerlemelerin kaydedileceğinin bilincinde olarak, üniversitemizin büyük üniversiteler içinde yer alması için projelerimle bu büyük yarışa katılıyorum” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Enver Atik projelerini şöyle sıraladı:
“Şuan aktif olarak Yönetim Kurulu üyeliğini yaptığım Celal Bayar Üniversitesi TEKNOPARK ile ilgili önemli çalışmalar yapacağız. TEKNOPARK’ta yazılım ve bilişim sektörü ile birlikte aynı zamanda imalat sanayinin de yer alması için girişimlerde bulunarak üretimin de olduğu bir yapıya kavuşturmaya çalışacağım. Celal Bayar Üniversitesi’ni sadece şehir merkezinde değil bütün ilçelerde daha etkin hale getirmek için gayret edeceğiz. Bunun içinde tüm yerel ve merkezi yönetimler ile projeler geliştirerek acil bir şekilde hayata geçireceğiz. Manisa’da ‘Celal Bayar’ denildiği zaman ilk akla gelen Tıp Fakültesi Hastanesinin, bütün bölümlerinin Uncubozköy Sağlık Kampüsü’nde faaliyete geçmesi hızlandırılmalıdır. Manisa için çok önem arz eden yanık ünitesi, organ nakli, meslek hastalıkları birimlerinin de hızla kurulup hizmet vermeye başlaması sağlanmalıdır. Yerel ve merkezi yönetimlerle işbirliği yapılarak hasta yakınlarının Manisa’da kalmaları için düşük ücretlerle hizmet verecek ‘Hasta Yakınları Tesisleri/Otelleri’ kurulmalıdır. Üniversite adayları tarafından tercih edilen, mezun olunduğu zaman iş alanları ve istihdam imkânı bulunan fakülte, yüksekokul, bölüm ve programların sayılarının arttırılması hedefledik. Diş Hekimliği, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin hızla faaliyete geçmesinin yanı sıra, Tarım Teknolojileri ve Ziraat Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Maden Fakültesi’nin de kuruluşlarının ve faaliyete geçirilmesinin Manisa açısından önemi büyüktür. Bunların acilen kurulması için çalışmalar yapacağız. Tüm öğretim üyelerini, öğretim görevlilerini, öğretim elemanlarını, idari personeli kucaklayan, liyakate ve yeteneğe göre görev paylaşımının yapıldığı bir yönetim anlayışı benimsenmelidir. Özellikle de bu hususa dikkat edileceğinin teminatını bizzat vermekteyim. Görev paylaşımı kişiler arasında asla liyakat haricinde bir sınıflandırma yapılmadan dağıtılacaktır. Bugün Üniversitemizde eğitim gören 40 binin üzerinde öğrencimiz vardır. Öğrencilerimizin barınma ihtiyacı çok öncelikli bir meseledir. Barınma ihtiyaçlarının yanı sıra sosyal ve kültürel yaşam alanlarının da hızla arttırılması gerekmektedir. Görevim boyunca bütün akademik ve idari personeli kucaklayan, güler yüzlü, çözüm odaklı, eşgüdüm ilkesi ile katılımcı ve demokratik bir yönetim tarzı geliştirmeye gayret edeceğim. Makamlar, insanlara güç vermemelidir. İnsanlar bulunduğu makamdaki çalışmalarıyla o makamın değerini ve gücünü arttırmalıdır. Bu düşünceler içerisinde, milletime, ülkeme, şehrime ve üniversiteme olan borcumu ödeyebilmek için, gök kubbede hoş bir seda bırakarak baki olabilmek için bu süreçte aday oldum.”
PROF. DR. ENVER ATİK KİMDİR?
1963 yılında doğan Atik, İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde görev yaptı. Yine aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 1994 yılında Yardımcı Doçent olarak geldiği Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde doçentlik ve profesörlük unvanlarını aldı. Mühendislik Fakültesi’nde Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyeliği yaptı. 2011 yılından bu yana Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü’nü yürütüyor.
Uluslararası ve ulusal çok sayıda bilimsel yayınının yansıra TÜBİTAK-TEYDEB proje danışmanlığı, hakemliği, izleyiciliği yapan Atik, ‘Yılın İşbirliği-Güçbirliği Ödülü’nün sahibidir. Bu ve benzeri birçok KOSGEB projesinde danışmanlık yapmıştır. CBÜ’nün ilk SAN-TEZ projesini 2011 yılında başarıyla tamamlayan Atik, CBÜ adresli “İncelemeli Patent” başvurusu sonuçlanmak üzeredir. Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programından desteklenen DIRA-GREEN Projesinde görev yapan Atik, aynı zamanda Manisa İl İstihdam Kurulu, TÜBİTAK MAKİTEG Danışma Kurulu ve Celal Bayar Üniversitesi TEKNOPARK Yönetim Kurulu üyesi. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ile birlikte dünyada bir ilk olan elastik-rijidtranspediküler omurga vidası ile açılabilen transpediküler omurga vidası geliştirdiler. Prof. DR. Atik aynı zamanda, TÜBİTAK elektrikli ve güneş enerjili araba yarışlarında farklı kategorilerde Türkiye Birinciliği, onunculuğu, Avrupa Shell-EcoMarathonYarışı’nda yarışa katılan Türk takımları içinde en iyi dereceyi yaparak Avrupa’da da önemli başarılara imza atan ekibin de akademik danışmanı.
Yirmi yıldan bu yana Manisa’da yaşayan Prof. Dr. Enver Atik evli ve üç çocuk babası.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327