'Psikolojik sorunlu' dediler, sebebi kan şekeri çıktı

Ordu’da 1,5 yıl boyunca davranış bozukluğu ilw hafıza ve bilinç kaybı yaşadığı, epilepsi nöbetleri geçirdiği için çevresinin 'psikolojik sorunlu' olarak yorumladığı Şaduman Berber, yapılan operasyonla 5 günde sağlığına kavuştu. Doktorlar, kadının aslında insülinoma hastalığına bağlı olarak kan şekerinin düşmesi sonucu bu sorunu yaşadığını ortaya çıkardı

'Psikolojik sorunlu' dediler, sebebi kan şekeri çıktı

Dünyada her 1 milyonda 4 kişide görülen ‘insülinoma’ hastalığı Ordulu Şaduman Berber’in hayatını kâbusa çevirdi. 40 yaşındaki Berber, 1,5 yıl önce sabah uyandığında konuşamamaya, kasılmaya, yürüyememeye ve etraftakileri tanımamaya başladı. Zamanla psikolojisi tamamen bozuldu ve sinir krizleri geçirmeye başladı. Etraftakiler Şaduman Berber’in akli dengesini kaybettiğini ve müracaat ettikleri birçok hastanede yapılan tedavilere cevap vermemesi sebebiyle artık geri dönüşünün olmadığını düşünmeye başladı. 

Şaduman Berber’in hastalığı hakkında bilgi veren eşi, 1,5 yıldan beri gitmedikleri hastane kalmadığını belirterek “Eşimin hastalığı bizi çok sarstı, ne olduğunu bilemedik, anlayamadık. Hep psikolojik sorunları olduğunu düşündük vekimse teşhis edemedi. Senelerdir doktor doktor gezdik. Eşimin hastalığını teşhis eden ve tedaviye başlayan Dr. Feyzi Gökosmanoğlu ve Dr. Nihat Polat’a çok teşekkür ederim" dedi. 

BEYİNDEKİ ŞEKER SEVİYESİ DÜŞMÜŞ

Son olarak Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Feyzi Gökosmanoğlu’na başvurdu. Şaduman Berber’e 'insülinoma' teşhisi koyan Dr. Feyzi Gökosmanoğlu’nun çok nadir görülen hastalığı şöyle anlattı:

“Bu tür hastalarda pankreasta genellikle iyi huylu bir tümör bulunur. Bu tümör anormal miktarda insülin üreterek kandaki şeker miktarının tehlikeli biçimde düşmesine (hipoglisemiye) neden olur. Beyinde şeker seviyesinde düşmeyle birlikte davranış bozukluğu, hafıza ve bilinç kaybı, epilepsi nöbetleri görülebilir. Bu bozukluklar psikiyatrik bir bozukluk olarak yorumlanabilir. Bu durum doktorların yanılmalarına sebep olabilir. Şaduman Berber’de de buna benzer bir durum olmuş. Bir türlü tanı konulamayan hastanın tehlikeli boyutlardaki kan şekeri düşüşleri komaya girmesine neden olmuş.” 

8 SANTİMLİK KİTLE ÇIKARILDI

Ameliyat ile pankreasındaki tümörden kurtulması gereken hastanın ameliyatını gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Nihat Polat, hastalığın Türkiye’de çok nadir görüldüğünü ve Ordu’da insülinoma ameliyatının ilk kez yapıldığını düşündüklerini söyledi.

Op.Dr. Nihat Polat ameliyat hakkında şu bilgileri verdi: “Hastamızın öyküsü çok dramatik. 1,5 senedir gitmediği doktor kalmamış. Bu süre zarfında yapılan araştırmalarda herhangi bir tanı konulamamış. Artık bu nöbetler o kadar sıklaşmış ki yürüyemez, konuşamaz ve yataktan çıkamaz hale gelmiş. Endokrinoloji Kliniğinde Dr. Feyzi Gökosmanoğlu’nun yaptığı tetkikler sonucunda pankreas kuyruğunda yaklaşık 1,5 cm’lik insülinoma dediğimiz tümör tespit edilmiş. Vücuttaki şekeri düşüren, şeker düştükten sonra hastayı komaya sokacak kadar nöbetler geçirten bir hormonal hastalıktır bu. Radyolojide yapılan tetkikler sonucunda bu tanı doğrulandıktan sonra endokrin doktorumuz tarafından hasta tarafıma yönlendirildi. Hastayı ameliyata hazırladık. Dalak koruyucu dediğimiz laporaskopik distal pankreatektomi uyguladık. Karın bölgesinden 3 delikten girdik, midenin arka yüzünü açtık ve hastanın pankreas kuyruğundan başlayarak 7-8 cm’lik bir pankreas kitlesini çıkarttık. Çıkarır çıkarmaz hastanın şekeri normale döndü. Hastayı bir gün yoğun bakımda yatırdık. 2. gün servise aldık. Hasta yavaş yavaş konuşmaya ve yemek yemeye başladı. 5. günde de hastayı taburcu ettik.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327

banner330