Putin'den Ukrayna'ya gözdağı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, askeri operasyon başlatan Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’ya uyarılarda bulundu.

Putin'den Ukrayna'ya gözdağı
Putin,askeri operasyonları başlatan Poroşenko'nun barışa liderlik edemediğini belirtti.

Moskova’da yabancı ülkelerin büyükelçilerine seslenen Putin, Ukrayna’nın yeni cumhurbaşkanı Poroşenko’yu ülkede kargaşa oluşturmakla suçladı. Rusya ve Avrupa ülkelerinin Poroşenko’yu şiddeti durdurmak konusunda ikna edemediğini belirten Putin, Poroşenko’nun barışa liderlik edemediğini ifade etti. Putin ayrıca, “Poroşenko’nun kısa bir süre önce askeri operasyon yönünde emri yoktu. Şimdi ise sadece askeri anlamda değil politik anlamda da tüm sorumluluğu üstlendi. Ve bu daha önemli bir durum” dedi.

Konuşmasında Batılı ülkeleri de eleştiren Putin, batılı ülkelerin diğer ülkelere kendi ilkelerini empoze etmelerini durdurmalarını gerektiğini söyledi. Batı’nın dünyayı kışlaya çevirmek yönündeki hırsından vazgeçmesi gerektiğini belirten Putin, “Batı umarım eşit haklar, karşılıklı saygı ve çıkara dayalı ilişkilerin inşasına başlar” dedi. Putin açıklamasında Rusya’nın ABD ile eşitlik bazında diyaloğa hazır olduğunu ekledi ve “Biz ABD ile ilişkilerimizi durdurmak istemiyoruz. İkili ilişkilerimiz iyi durumda değil bu doğru fakat şunu da vurgulamak isterim ki bu Rusya’nın hatası değil” dedi.

Ukrayna’da çikolata kralı olarak adlandırılan Petro Poroşenko cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada Ukrayna’nın doğusunda barışçıl bir politika yürüteceklerini belirtmişti. Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşen Poroşenko daha sonra tek taraflı olarak ateşkes ilan etmişti. Poroşenko 10 gün boyunca süren ateşkes sonrası dün ateşkes süresinin bittiğini açıklamıştı. Poroşenko’nun açıklamalarının ardından bugün ise doğu kentlerinde askeri operasyon başladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327