Rektörden başörtüsü açıklaması

Pamukkale Üniversitesi’nde öğrencilerin diploma başvurusu için neler gerektiğinin yer aldığı listede "sakalsız ve başörtüsüz" fotoğraf istenmesi tepkilere neden oldu. Konuyla ilgili Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı açıklama yaptı.

Rektörden başörtüsü açıklaması

Üniversitenin diploma ve mezuniyet belgelerinde fotoğraf bulunmadığını vurgulayan Bağcı, sorumlular hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

Sakalsız ve başörtüsüz fotoğraf istendi

Pamukkale Üniversite'sinde başörtülü öğrencilere ayrımcılık iddiası… Üniversitede panoya asılan liste başörtülü öğrencilere karşı ayrımcılık tartışmalarını gündeme getirdi. Mezuniyet belgesi almak için neler yapılacağının sıralandığı listede öğrencilerden vesikalık fotoğraf istendi. Ancak fotoğrafın "sakalsız ve başörtüsüz" olması gerektiği belirtildi. Okula kayıt yaptıran öğrenciler için de yapılan bu uygulama tepkilere neden oldu.

O liste güncel değil

İddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, üniversitede panoya asılan ‘PAÜ Mezuniyet Diploması Teslim Almak İçin Gerekenler’ listesinin geçmiş dönemde hazırlandığını ve geçersiz olduğunu söyledi.

“Özgürlüklerin ilk ve en önemli eşiği başörtüsü özgürlüğüdür”

Bağcı yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bireyin iç dünyasındaki dini duygu ve inanışların dış dünyaya yansıması özgürlüklerin gereğidir. Anayasa'nın 15'inci maddesinde savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde dahi kimsenin din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamayacağı ve bunlardan suçlanamayacağı açıkça belirtilmiştir. Başörtüsü serbest olmadan diğer özgürlükler yapay ve anlamsız olmakta; bütün insan hakları, demokrasi, eşitlik söylemleri havada kalmaktadır. Din ve vicdan özgürlüğü başta olmak üzere bütün özgürlüklerin ilk ve en önemli eşiği başörtüsü özgürlüğüdür. Bu bağlamda üniversitemizde öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve çalışanlarımız inançlarının gereğini yerine getirmektedirler”

Soruşturma başlatıldı

Rektör Bağcı şöyle devam etti: “ Geçmiş dönemde hazırlanmış ve geçersiz olan belgede, başörtüsüz ve sakalsız fotoğraf istendiği ibaresi yer almaktadır. Oysa üniversitemiz diplomalarında fotoğraf bulunmamaktadır. Gerek mezuniyet belgesinde gerekse diplomalarımızın hazırlanmasında, fotoğraf istenmemektedir. Bu olayla ilgili soruşturma başlatılmış olup, gereği süratle yapılacaktır." 


Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 22:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327