Resmen başladı! O cani iade ediliyor

Hint Okyanusu’nda gemi kaptanı Bora Ekşi’yi öldüren Ergin Aktaş’ın tutuklandığı Sri Lanka’dan iadesine ilişkin süreç başladı

Resmen başladı! O cani iade ediliyor

Türk bayraklı M/V Karadeniz isimli yük gemisi 20 Aralık 2019’da Hint Okyanu-su’ndayken, geminin makine yağcısı Ergin Aktaş kaptan Bora Ekşi’yi bıçaklayarak öldürmüş ve 4 gemiciyi yaralamıştı. Sri Lanka’da tutuklanan Ergin Aktaş için iade sürecinin başladığı öğrenildi. Bora Ekşi’nin avukatı Çağlar Coşkunsu, “Sri Lanka, cinayet uluslararası sularda işlendiği için zanlıyı iade etmek istiyor. Biz de Türkiye’de yargılanmasını istiyorduk. İade süreci başladı.

Bora Kaptan’ın ailesi de yargılama sürecinin Türkiye’de gerçekleşmesini istiyordu. İki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması yok ama biz getirilmesini istiyoruz. Bu süreç birkaç ayı bulabilir. Bundan sonrası iki ülkenin ilişkileriyle ilerleyecek ve ilgili devlet kurumlarının yönetiminde olacak” dedi.

Denizcilik sektörü tedirgin

Denizcilik sektörünün en önemli 6 örgütü bir araya gelerek kaptan Bora Ekşi’nin öldürülmesinin milat kabul edildiğini ve mürettebat seçiminde ölçülerin değişeceğini söyleyerek bildiri yayınladı. Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği ve Türkiye Denizcilik Federasyonu’nun yayınladığı bildiri hakkında açıklama yapan Kaptan Baybora Yıldırım şunları söyledi: “Sektörün personel politikasının acilen gözden geçirilmesi ve tedbirlerin hızla alınması gerekiyor. Bakanlık tarafından ‘Gemi Adamı Takip Bankası’ oluşturulmalı. Suç kaydı olanlar gemiye gönderilmemeli.”

‘Türk personelden kaçış başladı’

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı Başkanı İlker Meşe şöyle konuştu: “Gemi adamlarının en az 5 yıllık ilaç kullanımı bilinmeli. Gemi adamı ehliyeti için psikolojik ve stres testi tam yetkili devlet hastanesinde yapılmalı. Mevcut personele de uygulanmalı. Türk gemi adamının güvenirliğinin tekrar kazanılması için çok çaba gerekiyor. Ne yazık ki cinayet, Türk personelden kaçışa neden oldu. Türkiye’nin 3 büyük firmasının Türk personelden yabancı personele geçmesi hepimize bir uyarıdır.”

Gemide inceleme

Kaptan Bora Ekşi’nin öldürüldüğü gemi, İstanbul’a geldi. Tüm mürettebatı değişen gemiye savcılığın emriyle çıkan polisler, cinayetle
ilgili delil topladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327