Rize Valiliği’nden Ovit Tüneli Açıklaması

Rize’nin İkizdere ilçesinde dün yaşanan tünel faciasının ardından gözler yine İkizdere ilçesinde yapımı devam etmekte olan ve iş güvenliği prosedürleri nedeniyle yapımına 3 kasım tarihinde ara verilen Türkiye’nin en uzun tünel inşaatı...

Rize Valiliği’nden Ovit Tüneli Açıklaması
Rize’nin İkizdere ilçesinde dün yaşanan tünel faciasının ardından gözler yine İkizdere ilçesinde yapımı devam etmekte olan ve iş güvenliği prosedürleri nedeniyle yapımına 3 kasım tarihinde ara verilen Türkiye’nin en uzun tünel inşaatı olan Ovit Tüneli’ne çevrildi.
Rize Valiliği konuyla ilgili bugün bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Ovit Tüneli inşaatına ara verilmesi ile ilgili olarak bilgiler verildi. Açıklamada "İlimizin güneye açılmasında önemli bir geçit durumunda olan Ovit tünelleri yapım çalışması safhasında iş güvenliği konusunda Valiliğimizce yapılan ve takip edilen uygulamalara ilişkin kamuoyunu doğru bilgilendirme açısından Valiliğimizce açıklama yapılması zarureti hasıl olmuştur. 23 Temmuz 2014 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan Ovit Tüneli’nin durdurulmasına dair Heyet Kararı İkizdere Kaymakamlığı’na ulaşmıştır. Heyet Kararı 14 Temmuz 2014 tarihli olup tünel çalışmasının durdurulması için 3 gerekçe halinde bildirilmiştir. Tünel içinde ve dışında acil uyarı sistemi bulunmamaktadır. Tünellerin içerisinde yapılan ölçümlerde zehirli gaz seviyesinin makul seviyeyi aştığı tespit edilmiştir. Tünellerde havalandırma yeterli olmayıp, emiş sistemi bulunmamaktadır. Heyet kararı anında firmaya tebliğ edilmiştir ve firma belirtilen hususlarda yapılan ve yapılmakta olan çalışmaları rapor halinde 2 Eylül 2014 tarihinde İkizdere Kaymakamlığımıza iletmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tünel inşaatının durdurulmadığını ve derhal durdurulması gerektiğini 02 Ekim 2014 tarihli yazısı ile İçişleri Bakanlığı’na gönderilmesi üzerine İçişleri Bakanlığı yazıyı 21 Ekim 2014 tarihinde Rize Valiliği’ne intikal ettirmiştir. Valiliğimiz de 24 Ekim 2014 tarihinde gereği yapılmak üzere yazıyı İkizdere Kaymakamlığına göndermiştir. Durdurma kararı 30 Ekim 2014 tarihinde tekrar firmaya İkizdere Kaymakamlığı tarafından tebliğ edilmiştir. 31 Ekim 2014 tarihinde de firma tünellerde herhangi bir çalışma yapılmadığını ve işin durdurulduğunu Kaymakamlığa bildirmiştir. 31 Ekim 2014 tarihinde firmanın talebi üzerine Ankara’dan iş müfettişleri tünele gelerek incelemelerde bulunmuştur ve eksikliklerin tam anlamıyla giderilmemesinden dolayı iş durdurulmasının devamına karar vermiştir. Firma gerekli güvenlik eksikliklerinin tamamlanabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan tünele girip tünelde çalışabilme izni istemiştir. Bakanlık da sadece güvenlik çalışması yapılabilmesi koşuluyla tünellere girilmesine izin vermiştir. Bu yöndeki izin 10 Kasım 2014 tarihinde firmaya tebliğ edilmiştir. Firma güvenlik önlemlerine dair çalışmalarını izin dahilinde sürdürmektedir. Bu çalışmalar tamamlandığında İş Müfettişleri yeni bir inceleme yapacaktır ve karar verecektir” denildi.
Öte yandan yapılan açıklamada geçtiğimiz gün İkizdere’de bir kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan tüneldeki göçüğe de değinildi. Yapılan açıklamada, “Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü bakım ve sorumluluğu altında bulunan İyidere-İkizdere bölünmüş devlet yolu 0 ila 37. kilometresi arasındaki yol yapım çalışmaları İrem İnşaat -Ergürler İnşaat ortaklığı taahhüttü altında devam etmektedir. 12 kasım 2014 tarih ve saat 16:30 sıralarında tünel çalışmalarının devam ettiği 24 ila 150 km de tünel girişi partalında meydana gelen heyelan tünel giriş ağzında bulunan 3 işçi ve iş makinesinin üzerine ayrışmış kayalar hareket ederek kaza meydana gelmiştir. 2 işçi hareketlilik esnasında kaçarak hafif yaralı olarak kurtulmuştur. 1 işçinin üzerine malzeme gelerek ölümüne neden olmuştur”bilgisi verildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327