RTÜK, Tanrı şakasını affetmedi!

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TV 2'de yayınlanan "Ah Biz Kadınlar" dizisindeki 'Tanrı' diyaloğuna ceza kesti.

RTÜK, Tanrı şakasını affetmedi!

RTÜK, yine çok tartışılacak bir karara imza attı. Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, kurulun son oturumunda TV2'de yayınlanan Fransız yapımı "Ah Biz Kadınlar" dizisinin 28 Ocak'ta yayınlanan bölümü masaya yatırıldı.

Dizide, 'Allah' yerine 'Tanrı' ifadesinin geçmesi, 'Biz Müslüman toplumuz. Bu diyalog bize uymaz' şeklinde değerlendirildi ve kanala çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verdiği" gerekçesiyle, oy çokluğu ile uyarı cezası verildi.

'ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN BİR TOPLUMUZ'

'Türkiye toplumunun tamamına yakını müslümandır' denilen RTÜK uzman raporunda şu görüşler ileri sürüldü:

"Ah Biz Kadınlar dizisinde baba-oğul ve iki kadın arasında Tanrı'ya ilişkin yapılan konuşmalar ile toplumun milli ve manevi değerlerinin aşağılandığı değerlendirilmiştir. Türkiye toplumunun tamamına yakını müslümandır. Müslüman toplumlarda, Allah tek ilah olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de askeri tesislerde yapılan yemek dualarında ve bazı yayın kuruluşlarının yayınında 'Allah' yerine 'Tanrı' lafzının kullanıldığı görülmektedir. Bu bakımdan, yerli bir yapım olmamakla birlikte Türkiye'de yayınlanan ve çocukların ekran başında olabileceği bir saat diliminde buna benzer ifadelerin kullanılması, çocukların Allah algısını olumsuz etkileyeceği açıktır."


Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327