Rusya'dan Esad'a ölüm silahı

Suriye ordusu ilk kez Esad’ın kalesi olan Lazkiye şehrinin kuzey doğusundaki IŞİD hedeflerine karşı kullandığı Rus yapımı "termobarik bomba"ların görüntülerini yayınladı.

Rusya'dan Esad'a ölüm silahı
Suriye ordusu Lazkiye yakınlarındaki dağlarda mevzilenen IŞİD militanlarına karşı TOS-1A Solntsepyok tipi termobarik roketler ve roket fırlatıcıları kullandı.

Rus yapımı TOS-1A Solntsepyok roketleri, özellikle vadi, yüksek tepe, ormanlık alan ve mağaralar gibi alanlarda mevzilenen kalabalık hedeflere karşı kullanılıyor.

3-4 KİLOMETREDEKİ TÜM CANLILARI ÖLDÜRÜYOR

Yüksek yanıcılığa sahip bir yanıcı maddeyle donatılan termobarik bombalar hedefin durumuna göre önceden ayarlanmış bir yükseklikte patlıyor ve ortaya çıkan dev alev topunun yarattığı basınç dalgası 3-4 kilometre çaptaki bir alanda bulunan tüm canlıları öldürürken, patlayan bomba havadaki oksijen ve azotu da vakum gibi emerek kurbanların ciğerlerini parçalıyor.

BİN DERECELİK ISI HER ŞEYİ YAKIYOR

Bu arada patlamanın merkezinde oluşan bin derecelik ısı da belli bir alandaki her şeyi yakıyor.

Bazı ordularda genelde güdümlü sistemle yalnızca nokta hedeflere yönelik olarak kullanılan termobarik bombanın, Suriye ordusu tarafından çok namlulu roket rampalarıyla geniş bir alanı rastgele dövecek şekilde kullanıldığı görülüyor. 
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327