Rusya'nın 'gizli canavar'ı görüntülendi!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeniden başkan seçilmeden önce yaptığı konuşmada, ordusunun "yenilmez" bir füze başlığı geliştirdiğini söylemişti. Batı ile gerilimin arttığı bu dönemde ise Rus devlet ajansı Tass, Rusya'nın 'kamikaze denizaltısı'na ait görselleri yayınladı.

Rusya'nın 'gizli canavar'ı görüntülendi!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözünü ettiği yeni insansız denizaltıya ait görseller yayınlandı. Yeni nesil savaş makinesi 'kamikaze denizaltı' olarak da anılıyor. İnsansız silahın geliştirilme amacının başında 'düşman' limanlarına kamikaze saldırıları düzenlemek yer alıyor. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından görselleri kamuoyu ile paylaşılan silah 2 megaton nükleer başlık taşıyabiliyor ve 70 knot jızla ilerliyor. Stockholm International Peace Research Institute'ta yer alan rapora göre, Rusya, 2006'dan bu yana askeri harcamalarını neredeyse ikiye katladı. Artan bütçenin de etkisiyle Rusya yeni nesil silahlarının geliştirme çalışmalarına da hız verdi. İşte Rusya'nın yeni nesil savaş makineleri...

Satan 2 ABD'nin 2'nci Dünya Savaşı'nın son günlerinde Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombasından 2000 kez daha güçlü. 40 megaton ağırlığında savaş başlığı taşıma özelliği olan "Satan 2 Fransabüyüklüğünde bir kara parçasını haritadan silebilecek kapasiteye sahip. Rusya T-14 Armata 'Super Tank' ile NATO standartlarına ulaştı. 3 mürettebata ev sahipliği yapan tankın topu tam otomatik özelliğe sahip. Tankın otomasyon özelliği sayesinde mürettebat sayısı azalmış durumda. Örneğin ABD'nin M1 Abrams tankı bu nedenle 4 kişi tarafından kullanılabiliyor.

154 mm topa ev sahipliği yapan tankın NATO envanterindeki zırhlı araçlara karşı büyük bir tehdit oluşturduğu düşünülüyor. Tank sahip olduğu anti füze özelliği sayesinde Batılı uzmanlar tarafından en iyi korunan modellerden biri olarak gösteriliyor. Sukhoi PAK FA (T-50) Rusya Hava Kuvvetleri'nin modern yüzünün temsilcisi. Uçak 9G'ye kadar manevra yapabiliyor. Birden fazla LCD ekrana ev sahipliği yapan kokpitteki pilot buradaki bilgileri kaskındaki ekrandan da anında görebiliyor. 
 

Uçağın motoru, T-50'nin Mach 2.0 hızına çıkmasını sağlıyor. Rusya Soğuk Savaş'tan kalma termo nükleer füzelerini de yeniliyor. RS-24 Yars füzesi 2015'teki 'Zafer Günü'nde Kızıl Meydan'daki gösteride görücüye çıkmıştı. Rusya'nın NATO'nun dikkatini çeken diğer silahı ise yeni nesil denizaltıları. Borei sınıfı 3 denizaltısı bulunan Rusya, 2020 yılına kadar bu sayıyı 8'e çıkarmayı planlıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327