Rusya'dan çok önemli hamle

Ukrayna helikopterinin düştüğü ve dokuz kişinin öldüğü açıklamasının ardından, ateşkesin devam edip etmeyeceği soruluyor. Tarafların ateşkese şüpheyle yaklaştıkları belirtiliyor. Bu tartışmalar sürerken Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi, Ukrayna'da askeri güç kullanılmasını izin veren tezkereyi iptal etti.

Rusya'dan çok önemli hamle
Başkent Moskova'da toplanan Federasyon Konseyi üyeleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Ukrayna'da askeri güç kullanılmasına izin veren tezkerenin iptali" önerisini ele aldı.   

Federasyon Konseyi, 1 Mart'ta kabul edilen tezkereyi "153'e kabule karşı 1 ret" oyuyla iptal etti. 

Kremlin'in resmi sitesinden dün yapılan açıklamada, Putin'in Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko'ya bir mektup gönderdiği ve "Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin Ukrayna topraklarında kullanılması" yönündeki Konsey kararının feshedilmesini önerdiği belirtilmişti.

Açıklamada, Putin'in, Ukrayna'nın güneydoğu bölgelerindeki durumun normalleşmesi ve çözüme kavuşması, aynı zamanda üçlü müzakere sürecinin başlatılması için böyle bir öneride bulunduğu kaydedilmişti.

Rusya Federasyon Konseyi, 1 Mart'ta yine Putin'in önerisiyle "Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna sınırları içinde kullanılması" kararını kabul etmişti.

ATEŞKES SÜRECEK Mİ?

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkesindeki çatışmaların sona erdirilmesine yönelik hazırladığı barış planı kapsamında tek taraflı ateşkes ilan etmiş, Rusya yanlısı ayrılıkçılar da 27 Haziran'a kadar sürecek ateşkese uyacaklarını açıklamıştı.

Ateşkesle halk sokaklarda daha rahat dolaşırken daha önce kapalı olan bankaların birçoğu da yeniden hizmet vermeye başladı. Hala çok sayıda iş yerinin kepenklerinin kapalı olduğu kentin merkezinde, Rus yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu kontrol noktaları da kaldırılmış değil.

Ayrılıkçılar tarafından ilan edilen "Donetsk Halk Cumhuriyeti" ile Rusya bayraklarının dalgalandığı bu noktalardaki silahlı ayrılıkçılar, ateşkesin tarafları çözüme götüreciğine inanmıyor.

Sürece rağmen ordu yanlısı grupların saldırılarına devam ettiğini savunan Rus yanlıları, sürenin dolmasıyla her şeyin yeniden eskiye döneceğini, ordu birliklerinin başta Slavyansk'ta olmak üzere yeniden operasyonlara başlayacağına inanıyor. 

Nitekim Rusya yanlısı ayrılıkçı lider Alexander Borodai, "Bana göre hiçbir zaman ateşkes yapılmadı" dedi.

Ukrayna Başkanı Petro Poroşenko da "Muhaliflerin ihlali devam ederse ateşkesi sonlandıracağı" uyarısında bulunmuştu.

İŞGAL SÜRÜYOR

Rusya yanlılarının hükümet binasındaki işgali ise sürüyor. Bina çevresinde daha önce kurulan barikatlar kaldırılırken ayrılıkçıların bölgedeki silahlı nöbeti de devam ediyor. Binaya girişlerde sıkı kontroller yapılıyor, olaylarda hayatını kaybedenlerden bazıları, bahçeye konulan fotoğraflar ve yakılan mumlarla anılıyor. Aralarında Rus gazetecilerin de bulunduğu bu kişiler için halk dua ediyor. 

"Donetsk Halk Cumhuriyeti" bayraklarının dalgalandığı bina duvarlarında ise Kiev yönetimi ve faşizm karşıtı yazılar dikkat çekiyor.

"BU SEFER HERŞEY DAHA ZOR OLACAK"

Ateşkesin ardından bölge sakinleri sokağa, parklara daha rahat çıkabiliyor. Parklarda yürüyüş yaparak, çeşitli aktivitelere katılarak zaman geçirenlerin büyük bölümü, ateşkes süresinin dolmasıyla yaşanacak gelişmeleri endişeyle bekliyor.

Bankacı Oleg Shtrikul, kentte hayatın bir an önce eskiye dönmesini beklediklerini söyledi.

Cuma gününden itibaren çatışmaların yeniden başlayacağı, her şeyin çok daha kötü olacağına yönelik düşüncesini aktaran Shtrikul, "Çünkü iki tarafta masaya oturarak bir anlaşma sağlamadı. Ateşkesin bitmesiyle bu sefer her şey daha zor olacak" diye konuştu.

Donetsk'te birçok insanın yaşananlardan evlerini terk ettiğini bildiren Shtrikul, özellikle Rusya ve diğer yabancı devletlerin oynayacağı etkin rolle ülkedeki olayların sona erebileceğini savundu.

Bazı vatandaşlar ise cuma günü bitecek ateşkes süresinin bir çözüm bulununcaya kadar uzatılmasını talep etti.

ASKERİ HELİKOPTER DÜŞTÜ

Slavyansk yakınlarında bir askeri helikopteri düşmüş, helikopterdeki 9 kişinin hayatını kaybettiği bildirmişti.

Helikopterin düşüşüyle ilgili olarak henüz ayrılıkçılar bir açıklama yapmadı.

Donetsk ve Luhansk bölgesinde bazı kent ve kasabaların denetimini ele geçiren ayrılıkçılar daha önce iki helikopter ve bir uçağı düşürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327