Saatler 5 gün sonra geri alınacak- Yaz saati uygulaması sona eriyor

Kış saati uygulaması beş gün sonra başlıyor. 26 Ekim günü başlayacak olan kış saati uygulaması için son beş gün... Yaz saatinin sona ereceği tarih olan 26 Ekim'den itibaren saatler bir saat geri alınacak...

Saatler 5 gün sonra geri alınacak- Yaz saati uygulaması sona eriyor
Yaz saati uygulamasının sona ereceği tarih geldi çattı. 26 Ekim 04:00'de saatler 60 dakika geri alınarak kış saati uygulamasına start verildi.  Güneş ışığından daha fazla yararlanmak için kış saati uygulamasının devam edeceği Resmi Gazete'de yayınlandı.

Saatlerin ne zaman geri alınacağı merakla bekleniyor. Elektrik tasarrufu sağlama amacıyla yapılan uygulama, 26 Ekim'de sona eriyor. Yaz saati ilkbaharda başlarken sonbahar ortalarında sona eriyor. Böylece 7 ay boyunca ileri saat uygulanıyor.

Yaz saati uygulaması ne zaman sona eriyor?

Yaz saati uygulaması 1925 tarihinde çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanuna dayalı olarak uygulanıyor. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 31 Mart Pazartesi günü 03.00'ten itibaren 60 dakika ileri alınan saatler, bu kez 26 Ekim Pazar günü 04.00'ten itibaren 60 dakika geri alınacak.

Yapılan bu uygulamayla 800 milyon-1 milyar kilovat saat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor. Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık geliyor.

Yaz-Kış saati neden uygulanıyor?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin'e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin'nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin'in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.
 
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327