Sağlık Bakanlığı’ndan ‘minik Kızın Ucuz Ölümü’ Açıklaması

Sağlık Bakanlığı, "Adana’da 1 yaşındaki çocuğun ölümünde ihmal iddiası" haberindeki iddialar üzerine soruşturma başlattı.Bakanlıktan yapılan açıklamada, medyada “Minik kızın ucuz ölümü”, “Adana’da 1 yaşındaki çocuğun...

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘minik Kızın Ucuz Ölümü’ Açıklaması
Sağlık Bakanlığı, "Adana’da 1 yaşındaki çocuğun ölümünde ihmal iddiası" haberindeki iddialar üzerine soruşturma başlattı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, medyada “Minik kızın ucuz ölümü”, “Adana’da 1 yaşındaki çocuğun ölümünde ihmal iddiası” gibi başlıklarla yer alan haberlerdeki iddialar üzerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun talimatıyla Sağlık Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı’nca soruşturma başlatıldığı bildirildi.
Soruşturma sonucunda, ihmal ya da kusuru olanların hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ve kamuoyuyla paylaşılacağına dikkat çekilen açıklamada, “Adana İl Sağlık Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi ‘Boş yatak ve Ambulans’ sıkıntısı ise yaşanmamıştır. Haberde adı geçen özel hastanede Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi olmadığı için 112 Komuta Kontrol Merkezi’nden saat 22.22’de destek istenmiş, hastamız saat 23.39’da Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne giriş yapmıştır. Söz konusu özel hastaneden yapılan açıklamada ’Hastanın, acil servise 24.08.2014 tarihinde saat 22.19’da bayılma ve nefes darlığı şikayeti ile bilinci kapalı olarak geldiği, konvülsiyon geçiren hastaya gerekli tıbbi müdahalenin yapılarak çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konsültasyon yapıldığı bildirilmiştir” ifadeleri yer aldı.
Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yöneticiliği’nin verdiği bilgide ise, ateşli dönemde havale geçirme ve solunum sıkıntısı şikayeti ile gelen hastanın acil serviste çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirildiği belirtilen açıklamada, genel durumu çok kötü olan hastanın derhal yoğun bakım servisine yatırıldığı ve hastanın burada yapılan tüm müdahalelere rağmen 25 Ağustos tarihinde saat 00.45’te yaşamını yitirdiğinin bildirildiği kaydedildi.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Sağlık Bakanlığı olarak, öncelikle evladımızın yaşamını yitirmesinden dolayı büyük bir üzüntü duyduğumuzu belirtir, acılı ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Dünyanın en ücra köşesinde dahi insanımıza sağlık hizmetini ulaştırdığımız günümüz koşullarında hiçbir mazereti ve ihmali yaşam hakkının karşısında haklı görmemiz mümkün değildir.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327