SAMEKS verileri açıklandı!

2013 ve 2014 yıllarının bileşik endeksi 2015 yılının Ocak ayında 50 baz puanın altına düşerek, 47,11 olarak ölçüldü.

SAMEKS verileri açıklandı!
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİADGenel Başkan Nail Olpak, acak ayı "Satın Alma Müdürleri Endeksi" (SAMEKS) verilerini MÜSİAD Bursa Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında açıkladı. 2012 yılının Ekim ayında başladıkları veri toplama çalışmalarının 2013 yılının Ocak ayında düzenli bir şekilde raporlara döküldüğünü belirten Nail Olpak, SAMEKS verilerinin gelecek aylardaki ekonomik hareketler hakkında bilgi verdiğini söyledi. Yaptıkları çalışmalarla gelecek aylardaki sıkıntıları gördüklerini ifade eden Olpak, "Bu ay sanayi endeksi önceki aya nazaran 13,93 puanlık bir düşüşle 43,64 değerine, hizmet endeksi ise bir önceki aya göre 2,28 puan azalma göstererek 48,53 puana inmiştir. Önceki iki yılın Ocak ayında olduğu gibi, 2015 Ocak ayında da bileşik endeks 50 baz puanın altına düşerek 47,11 puan olarak ölçülmüştür" dedi.

Kış aylarında gözle görülür bir düşüş olduğunu belirten Olpak, “Başta inşaat, sanayi ve ulaştırma sektörleri olmak üzere, birçok sektörün üretiminin yavaşlaması, SAMEKS’in üretim ve istihdam alt endekslerindeki düşüşün en önemli belirleyicisi olmuştur. Küresel pazarda yaşanan durgunluğun Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri sürüyor. Avro bölgesinde artan deflasyon riski ve düşük büyüme problemi, ihracat yönüyle ağırlıklı olarak Avrupa ile çalışan Türkiye sanayiini olumsuz etkilemektedir” diye konuştu.
2015 Haziran ayında yapılacak genel seçimler öncesinde iş dünyasının bekleme politikası izlediğini söyleyen Olpak, “ İş dünyası mevcut stoklarını tüketerek yatırımlarını ertelemektedir. Ocak ayında sanayi ve hizmet sektörünün stoklar alt endekslerinde görülen 6,0 ve 11,83 puanlık azalışlar da bunu destekler niteliktedir. İç talebin yeterli seviyede olmaması da ocak ayında SAMEKS’in üretim alt endekslerinde yaşanan düşüşe işaret etmektedir. Yılın 3. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yalnızca yüzde 0,2 artış gösterebilen iç talep, üretimin, ekonominin potansiyelinin altında seyretmesine sebep olmuştur. Merkez Bankası’nın 20 Ocakta aldığı faiz indirimi kararının iç piyasaya yansıması ve indirimin önümüzdeki aylarda da sürmesi durumunda, artan yatırımlar ile birlikte sanayi üretiminin yeninden hız kazanması beklenmektedir” dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327