Sarıgöl’ün Gerdanlık Gibi Üzümleri Alıcı Bekliyor

Sarıgöl ve çevresinde bağlarda örtü altında altın sarısı üzüm salkımları alıcısını bekliyor.Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, 2014 yılının yaş üzümlerinde piyasanın durgun olmasının üzüm üreticilerini zora...

Sarıgöl’ün Gerdanlık Gibi Üzümleri Alıcı Bekliyor
Sarıgöl ve çevresinde bağlarda örtü altında altın sarısı üzüm salkımları alıcısını bekliyor.
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, 2014 yılının yaş üzümlerinde piyasanın durgun olmasının üzüm üreticilerini zora soktuğunu belirtti. 2014 yılının üzüm rekoltesini Sarıgöl ve çevresinde 350 bin ton olarak belirlediklerini sözlerini ekleyen Ülgen, "Bu yıl üzümcülerimiz için zor bir yıl olacağa benziyor. Zira bağlarımızda 80 bin ton üzüm düşük fiyat nedeniyle bekletiliyor. Sarıgöl ve çevresinde şu an yaş üzümlerimizin kilo fiyatı 30-85 kr arasında seyretmektedir. Bu üzümcü için sıkıntı demektir. Çünkü girdi fiyatları çok yüksek. Şaraplık üzümlerde 15-20 kr arasında bu bile üzümcünün perişanlığını ortaya koymaya yetmektedir.’’ dedi.
Sarıgöl Ovası’nda 2014 yılında üzüm üreticilerinin Temmuz ayının 15’inden itibaren bağların üzerine koruma amaçlı örtü altına alınmaya başlandığını ifade eden Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, "Sarıgöl’de 85 Bin dekarlık alan üzerinde Sultaniye üzüm üretilmektedir. Bağcılarımız bu alanın 70 Bin dekarlık bölümünü beyaz naylon kanaviçelerle koruma altına alarak kaliteli üzümler yetiştiriyor. Bu örtüler kasım sonuna kadar bağların üzerinde üzümlerimizi don, çiğ, kırağı, toz, yağmur ve güneşten koruyor. Koruma altında bulunan altın sarısı üzümlerimiz dalında adeta altın gerdanlık gibi korunuyor. Ama bu yıl üzümcülerimiz umduğunu bulamadı. Bu da sıkıntı demektir" diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327