'Satın eşek sıpaları' türküsünde Erdoğan'a hakaret iddiası

Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a Halk müziği sanatçısı Kutsal Evcimen söylediği türküde hakaret etti iddiasıyla dava açıldı.

'Satın eşek sıpaları' türküsünde Erdoğan'a hakaret iddiası
Türk halk müziği sanatçısı Kutsal Evcimen Malatya 11. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali'nde "Satın Eşek Sıpaları" isimli türküde Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla soruşturma açıldı.

Ataşehir Polis Karakolu’na giderek ifade veren türkücü Evcimen “Halk müziğinde teşbiğ ve mecaz vardır. Kesinlikle şahsi hiçbir söylem yok. Benim söylediğim türkü ve konuşmamda şahıslara hakaret yoktur, bu ülkenin söylenmesi ve konuşmamın amacı tüm ülkede barış ve güzelliklerin olması içindir” dedi.

Arguvan’da 2 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen festivalde sahne alan ve Aşık Fakir’e (Rıza Karahan) ait “Satın Eşek Sıpaları” adlı adlı türküyü seslendirdikten sonra AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin tarafından hakaretlere maruz kalan Evcimen, türkünün Rıza Karahan’a ait olduğunu ve 12 Eylül döneminde söylendiğini, bestelendiğini anımsattı. Evcimen, “Ülke genelinde yaşanan üzücü olaylar sebebi ile türküyü okudum. Buradaki amacım 30 yıl önce yaşanılan kötü günlerin tekrar yaşanmaması adına bir temenniydi. Fakat Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’in türküyü önce kendi üstüne alınması, daha sonra da farklı demeçler vererek amacından saptırması kamuoyunda yanlış algı oluşturdu” dedi.

Hakkında açılan davanın ilk duruşması, yarın Malatya'da görülecek olan Evcimen, konuyla şunları söyledi:

“Halkın sanatçısı olup halkın sorunlarını dile getirmeye ve bu tür türküleri okumaya devam edeceğim. Eşek Sıpaları türküsünün klibinde ülke gündemindeki olaylara yer verdik. Gezi direnişinden, Soma maden faciası sırasında hafızalara kazınan madencilerin kasklarına, Ermenek’te simgeleşen madenci babasının yırtık lastik ayakkabısından davalık olan Çarşı Grubu’na da ait görüntüleri klibe koyduk. AKP iktidarı kendi gibi düşünmeyen herkes üzerinde baskı kuruyor ve yargılıyor. AKP, ‘ne olursa olsun benim gibi düşünmelisin, o zaman benim sanatçımsın’ diyor. Yavuz Bingöl ne yaptı. Çıkış noktasında bu halkın, halkın ozanlarının türkülerini seslendirdi fakat halkın karşısına geçip iktidarın yanında yer aldı. Halkın ve halkın ozanlarının türkülerini seslendirip halkın karşısında yer alamazsınız. Biz, Satın Eşek Sıpaları türküsünü okuduğumuz için konserlerimiz, etkinlerimizde azaldı, tehditler aldık ama böyle olduğu için duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz, halkın sanatçısıyız. Bu ülke, barış ve güzellikleri hakediyor. Bu da ancak Başbakanın ve Cumhurbaşkanı'nın toplumun her kesimini kucaklamasıyla olur. Ayrıştırma, aşağılama, bağırma, baskı ve dayatma insanlık dışı bir yaklaşımdır.” 


Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327