Seferihisar Mandalinası Avrupa Birliği’ne Girdi

İzmir’de Seferihisar Belediyesi öncülüğünde kurulan Mandalina Üretici Birliği’nin Almanya’ya yaptığı ihracatla ilk kez Avrupa Birliği’ne mandalina satışı yapıldı.İzmir’de Seferihisar Belediyesi öncülüğünde Seferihisarlı üreticilerle...

Seferihisar Mandalinası Avrupa Birliği’ne Girdi
İzmir’de Seferihisar Belediyesi öncülüğünde kurulan Mandalina Üretici Birliği’nin Almanya’ya yaptığı ihracatla ilk kez Avrupa Birliği’ne mandalina satışı yapıldı.
İzmir’de Seferihisar Belediyesi öncülüğünde Seferihisarlı üreticilerle birlikte kurulan Mandalina Üretici Birliği, belediyenin birliğe devrettiği Mandalina İşleme ve Paketleme Tesisi’nde ilçenin en büyük kaynağı mandalinayı işlemeye ve pazarlamaya devam ediyor. Daha önce Ukrayna, Romanya, Rusya, Makedonya gibi ülkelere ihracat yapmayı başaran birlik, şimdi de mandalinayı Avrupa Birliği’ne sokmayı başardı. Avrupa Birliği’ne mal satışını gerçekleştiren ihracatçı firma Dilbaz Limited Şirketi, Seferihisar mandalinasını inceleyerek Almanya’ya örnekler gönderdi. Avrupa Birliği’nin çok önemsediği kalite seviyesinde görülen Seferihisar mandalinasının ilk ihracatı 20 tonluk malla 3 Aralık Almanya’ya doğru yola çıktı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ihracat öncesi Mandalina İşleme ve Paketleme Tesisi’ni ziyaret ederek Mandalina Üreticileri Birliği Başkanı Cumhur Eriş ve ihracatı gerçekleştiren Dilbaz Limited Şirketi yetkilisi Şener Topkara’dan bilgiler aldı.
“AB KALİTE STANDARDINI YAKALADIK”
İhracata çıkacak TIR’ın yüklenmesi ve yola çıkmasını takip eden Başkan Soyer, “Bizim için çok önemli, umut verici bir gelişme. Birçok yer malını satamaz, pazarlayamaz durumdayken, kalite standardının en çok denetlendiği Avrupa Birliği’nde, Almanya’ya ihracat yapmış olmak hem bizim için hem üreticimiz için çok değerli. İyi kaliteli mal üretmek için hem belediye olarak hem üretici birliği olarak çalışmalar yapıyoruz. Avrupa’yla rekabet için en temel koşul kaliteyi artırmak. Bu seneki ürünümüz de oldukça kaliteli. Biz de malın kalitesini, fiyatını hem de pazarlama gücünü artırmak için çalışmalar yaparak üreticimize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Kısa bir süre sonra hayata geçirmeyi planladığımız soğuk hava deposuyla da ürünümüzün raf ömrünü ve pazarlama gücünü arttırmayı başarmış olacağız. İlçemiz dünyanın en kaliteli mandalinası olan Satsuma’yı üretiyor. Seferihisar’ın en büyük geçim kaynağı mandalina. Bu konuda attığımız adımlar çok olumlu ve iyi gidiyor, her geçen yıl daha çok şeyi başarmış olacağız” dedi.
“15 KURUŞ DESTEK BEKLİYORUZ”
Seferihisar Üretici Birliği Başkanı Cumhur Eriş de, “Bugün 20 ton mandalinayı Almanya’nın Münih ve Stuttgart şehirlerine gönderdik. Malın kalitesini çok önemsiyorlar. Bizim için Avrupa Birliği sınırları içerisine malımızı sokmamız çok önemli. Bizim devletten beklediğimiz ürün bazında 15 kuruşluk bir destek. Eğer ki bu sağlanırsa çok rahat bir şekilde Avrupa’daki firmalarla rekabet edebilecek seviyeye geleceğiz” diye konuştu.
“BİRLİĞİ TÜRKİYE’DE İLK KEZ SEFERİHİSAR’DA GÖRDÜK”
İhracatı gerçekleştiren Dilbaz Limited Şirketi yetkilisi Şener Topkara da şöyle konuştu:
“Türkiye’nin her yerinden mal alan bir firmayız. Her gittiğimiz yerde duyarız, bir birlik kuralım malımızı işleyelim. Hep konuşulur ama öyle kalır. Hayata geçtiğini ilk kez Seferihisar’da gördük. Avrupa’da birçok örneği olan sistem burada kurulmuş ve çok başarılı çalışıyor. İthalatçı firma olarak Avrupa bizden iyi mal bekliyor. Biz de bu malı burada bulmayı başardık. Şimdi Almanya’dan gelecek iyi haberlerle, Seferihisar’dan ihracatı artırarak devam edeceğiz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327