Seferihisar’ın Mahallelerinde Jeotermal Umudu

Seferihisar Belediyesi’nin, ilçe merkezinde jeotermal kaynak aramak için yaptığı başvuru kabul edildi. Ruhsatı alan belediye, sıcak su potansiyellerini araştırıp dağıtımıyla ilgili çalışmalar gerçekleştirecek.Seferihisar Belediyesi’nin...

Seferihisar’ın Mahallelerinde  Jeotermal Umudu
Seferihisar Belediyesi’nin, ilçe merkezinde jeotermal kaynak aramak için yaptığı başvuru kabul edildi. Ruhsatı alan belediye, sıcak su potansiyellerini araştırıp dağıtımıyla ilgili çalışmalar gerçekleştirecek.
Seferihisar Belediyesi’nin İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’na yaptığı başvuru kabul edildi ve Seferihisar Belediyesi’ne “Termal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Su Arama Ruhsatı” verildi. Bu ruhsatla birlikte belediye gerçekleştireceği jeofizik ve jeolojik araştırmalardan sonra sondaj kuyusu açabilecek. Bu şekilde bölge olarak zengin termal kaynaklara sahip olan Seferihisar, Doğanbey bölgesiyle birlikte ilçe merkezinde de termal enerjiden faydalanabilecek.
"İZMİR İÇİN TEMİZ VE UCUZ ENERJİ KAYNAĞI"
Aldıkları ruhsat nedeniyle heyecanlı olduklarını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İlçemiz Doğanbey bölgesinde İzmir Jeotermal A.Ş. tarafından açılan kuyularda suyun dağıtımıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Orada yapmayı planladığımız günübirlik kür merkeziyle ilgili de bir hayli yol kat ettik. Örnek sera imalatı süreci de tamamlanmak üzere. Yaptığımız araştırmalarda Seferihisar ilçe merkezinde, Turabiye, Camikebir, Hıdırlık, Sığacık, Çolak İbrahim Bey Mahallelerimiz sınırları içinde de jeotermal kaynak bulabileceğimizi anladık. Bu anlamda arama yetkisi almak için başvuru yaptık. İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’na çok teşekkür ediyorum. İlk etapta gravite ve manyetik haritalarında gömülü fayların yerlerini bulacağız. Sıcak su potansiyellerini araştırıp bölgemizin hizmetine sunmak istiyoruz. Mesafe uzaklığı nedeniyle, Doğanbey bölgemizdeki kuyulardan merkezde bulunan vatandaşlarımızın yararlanması kısa vadede mümkün görünmüyor. Bu nedenle merkezde bulacağımız kaynaklar, bu zenginliğin vatandaşlarımızla buluşmasını kolaylaştıracak. Özellikle ısınma amaçlı kullanım imkanlarının varlığı umut veriyor. Bu zenginliği gün yüzüne çıkartıp sunmayı başardığımız gün, sadece Seferihisar için değil, İzmir için de temiz ve ucuz bir enerji kaynağını hem vatandaşlarımız hem de turizm sektörü için ortaya çıkarmış olacağız” dedi.
Seferihisar Belediyesi bir sene içerisinde araştırmaları tamamlayıp sıcak su sonuçlarını ortaya çıkarmayı planlıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327