Şeker Fabrikasında Çalişan Mevsimlik İşçiler Kadro Bekliyor

Türkiye’nin önemli oranda şeker ihtiyacını karşılayan Bor Şeker fabrikasında sezonluk çalışan işçiler kadro bekliyor.Şeker-İş Sendikası Bor Şubesi Başkanı Celal Tuğrul, şeker fabrikasında sezonluk çalışan 150 işçinin zor durumda...

Şeker Fabrikasında Çalişan Mevsimlik İşçiler Kadro Bekliyor
Türkiye’nin önemli oranda şeker ihtiyacını karşılayan Bor Şeker fabrikasında sezonluk çalışan işçiler kadro bekliyor.
Şeker-İş Sendikası Bor Şubesi Başkanı Celal Tuğrul, şeker fabrikasında sezonluk çalışan 150 işçinin zor durumda olduğunu ve mağduriyetlerinin giderilmesi için kadrolarının en kısa sürede verilmesi gerektiğini söyledi. 1983 yılında Niğde’nin Bor ilçesinde kurulan Şeker Fabrikası Niğde ve Aksaray köylerinden gelen pancarları işleyerek şeker yapan işçiler, yılın 4 ayında fabrikada çalışıyor, kalan 8 ayında ise işsiz kalıyor.
1998 yılında fabrikaya işçi olarak giren yılda 4 ay çalışarak ekmeğini kazanmaya çalışan işçi Yusuf Elçi, “4 tane çocuğum var ve hepsi öğrenci. Şu anda çok zor durumdayız. Yılda 4 ay çalışıyoruz 8 ay ise işsiz kalıyoruz bir de serbeste çıktığımız zaman iş bulamıyoruz. İş akdimiz sona ermediği için de işsizlik maaşı alamıyoruz” dedi.
Yılın 8 ayı boyunca yevmiye işine gittiğini söyleyen işçi Ramazan Çalapkulu ise, kendinin ve arkadaşlarının yaşının 50’ye geldiğini, 4 ay çalışma sonunda işten çıkarıldıklarında iş bulamadıklarını bahçe bellemeye gittiğini ve büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi.
150 işçinin çektiği sıkıntıları dile getiren Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı Celal Tuğrul, “Yıllardır kadro özlemiyle yanıp tutuşan arkadaşlarımızın ailevi sıkıntıları, dertleri hat safhaya ulaşmıştır. Her birinin çocukları üniversite çağına geldi artık 4 ay çalışmayla arkadaşlarımızın sıkıntılarına çözüm olmamakta, ciddi geçim sıkıntısı ailevi problemler yaşıyorlar. Büyük bir özveriyle şeker üretimi yapan bu arkadaşlarımız iş kazalarına açık bir şekilde üretim yapmaktadırlar. Eğer yeni kadro gelmez, yeni işçi alımı olmazsa ileriki senelerde ciddi iş kazaları hatta iş cinayetleri ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu şekerin üretimi için bir an önce kadro gelmesi, arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor. Niğde’mizde tüten bacası olarak Bor şeker fabrikasının yaşaması için acilen 150 kadro ve yeni işçi alımı şarttır” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327