Sel 400 can aldı!

Muson yağmurları sonucu oluşan sel felaketinde Hindistan ve Pakistan'da 400 kişi hayatını kaybetti.

Sel 400 can aldı!

Yetkililer Muson yağmurları sonrası halen devam eden sel felaketinin özellikle Keşmir ve Pencap bölgelerinde etkili olduğunu ifade etti.

Pakistan’da sel sonrası en az 200 kişi yaşamını yitirirken Hindistan’da da en az 175 kişi afet sonrası hayatını kaybetti.

Selin ardından Keşmir’de binlerce ev yıkılırken kentteki tüm ekili tarlaları su bastı. Aşırı yağışın ardından yaşanan toprak kayması sonucunda elektrik direkleri yerinden koptu ve kentte elektrikler kesildi. Yetkililer yaşanan temiz su sıkıntısı nedeniyle Keşmir’den tahliyelerin yapıldığını belirtti.

Hindistan’ın Jammu bölgesindeyse düğüne giden bir otobüs sele kapıldı ve araçta bulunan 27 kişi yaşamını yitirdi. Hindistan ordusu da helikopterler ile kurtarma çalışmalarına başladı.

İki ülke birbirlerine yardım edecek

Afet sonrası Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Pakistanlı mevkidaşı Navaz Şerif ise görüşme gerçekleştirerek iki ülkenin birbirine yardım edebileceğini duyurdu. Modi açıklamasında sınır bölgelerinde zarar gören Pakistan kentlerine yardım yapabileceklerini ifade etti.

Navaz Şerif’te Modi’ye teşekkür ederek Hindistan’a ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını duyurdu.

Hindistan ve Pakistan’da her yıl yaşanan Muson yağmurları ve sel felaketinden binlerce insan etkileniyor. Özellikle Temmuz ve Ağustos ayında etkili olan yağışlar bölgede yaşamı felç ediyor. Pakistan’da 2010 yılında yaşanan sel felaketi sonrası 1700 kişi hayatını kaybetmiş, 20 milyondan fazla insan selden etkilenmişti. 


Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327