Selahattin Demirtaş "Yüzde 10 seçim barajı çok"

AB büyükelçileriyle yemekte buluşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş seçim barajıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Selahattin Demirtaş
AB Dönem Başkanı Letonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde AB üyesi 27 ülkenin büyükelçilik temsilcileriyle öğle yemeğinde bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın“Yüzde 10 seçim barajı çok” dediği öğrenildi.

Yemeğe 19 ülke 'büyükelçi', 8 ülke de 'büyükelçi vekilliği' düzeyinde katıldı. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede Demirtaş, büyükelçilere HDP politikalarını içeren kapsamlı bir sunum yaptı.

BÜYÜKELÇİLER "BARAJI AŞABİLECEK MİSİNİZ?" DİYE SORDU

Edinilen bilgeye göre görüşmede, Avrupa’da yükselen ırkçılık eğilimi, İslamofobi ve IŞİD gibi Radikal örgütlerin yarattığı tehditler de ele alınırken, Demirtaş AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine bu konular hakkında HDP’nin genel yaklaşımı ve politikaları hakkında bilgi verdi. Büyükelçiler seçim barajı uygulamasının Avrupa’nın çok gerisinde olduğunu belirterek Demirtaş’a HDP’nin yüzde 10 olan seçim barajını aşıp aşamaması konularında sorular yöneltti.

DEMİRTAŞ TEMİNAT VERDİ

Demirtaş büyükelçilere “HDP barajı aşacaktır. Bizim için böyle bir sorun yok” yanıtı verirken, büyükelçilerin de “Yüzde 10 seçim barajı çok” dediği öğrenildi.

 
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327