Senai Demirci Fatiha Suresini Anlattı

Küçükçekmeceli okurlarıyla buluşan ünlü araştırmacı-yazar Senai Demirci, bütün anlamları besleyen, var oluşun kodlarını insana aktaran Fatiha Suresi’nin sırlarını anlattı.Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde...

Senai Demirci Fatiha Suresini Anlattı
Küçükçekmeceli okurlarıyla buluşan ünlü araştırmacı-yazar Senai Demirci, bütün anlamları besleyen, var oluşun kodlarını insana aktaran Fatiha Suresi’nin sırlarını anlattı.
Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde okurlarıyla buluşan Dr. Senai Demirci, Fatiha Suresini ‘Kırk Kapının Kırk Duası’ adlı kitabı üzerinden ele aldı. Namaz kılarak insanların temizlendiğini kaydeden Demirci, “Namazın bize yaptığı analıktır. Temizlenip paklanıp tekrar dünya oyununa gönderiliyoruz. Namaz bizim ana kucağımız. Namaz kılmıyorsak anamız da yoktur. Namaz bizim için müthiş bir fırsat. Namaz olmasaydı ne yapacaktık? ” dedi.
"FATİHA YOKSA NAMAZ GEÇERSİZ OLUR"
Namazın cevherinin Fatiha suresi olduğunu söyleyen Demirci, "Namazdan Fatiha suresini çekin. Ayakta duruşun geçersiz olur. Rüku, kıyam geçersiz olur. Kıble, namaz hepsi geçersiz olur. O yüzden Fatiha’ya kitabın annesi derler” diye konuştu.
"ALLAH’A ŞÜKÜR VE HAMD EDİN DENİYOR"
Fatiha suresinde ise ‘Allah seni yaratmak zorunda değildi. Sana varlık borçlu değildi. Yaratsa bile kedi, köpek olabilirdin ama insan oldun’ denildiğini vurgulayan Demirci, bu nedenle Allah’a hamd ve şükretmemiz gerektiğinden bahsetti.
"ALLAH OL DEDİ VE OLDUK"
İnsanların ancak var olduktan sonra birbirlerini sevebildiklerini ifade eden Demirci, “Var olmasaydık, kimse bizi tanımayacaktı ve Ayşe, Fatma neden yok demeyecekti. Kimse bizi sevmeyecekti. Allah bizim var olmamızı istedi ve olduk. Var olmayı hak etmedik” diyerek sürdürdü.
"FATİHA’DA ALLAH YANIT VERİYOR"
Fatiha Suresi’nin ilk üç ayetinde, Allah’tan ‘O’ olarak bahsedildiğini altını çizen Senai Demirci, “Birisinden ancak görmediğimiz zaman o diye bahsederiz. Oysa Allah Fatiha suresinde 4. ayetten sonra ‘Sen’ diyor: ‘Yalnız sana kulluk ederiz. Yalnız senden yardım isteriz.’ Allah burada bize bir yanıt veriyor. Buraya kendi sözünü koyuyor. Fatiha Allah’ın kendisini kuluna, kulun kendisini Allah’a açmasıdır” dedi.
Söyleşiyi eşi ve çocuklarıyla birlikte izleyen Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Senai Demirci’ye teşekkür ederek çiçek takdim etti. Demirci, program sonunda kitaplarını imzaladı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327