SERAZEDELERE BORÇ ERTELEME MÜJDESİ

Kütahya’nın Simav ilçesinde yılbaşı gecesi başlayan ve belirli aralıklarla 15 gün boyunca devam eden yoğun kar yağışının seralara verdiği zarar netleşti.Kaymakam Gökhan Gürbüzerol, ilçe genelinde yaptırdıkları tespitlerde domates...

SERAZEDELERE BORÇ ERTELEME MÜJDESİ
Kütahya’nın Simav ilçesinde yılbaşı gecesi başlayan ve belirli aralıklarla 15 gün boyunca devam eden yoğun kar yağışının seralara verdiği zarar netleşti.
Kaymakam Gökhan Gürbüzerol, ilçe genelinde yaptırdıkları tespitlerde domates ve salatalık üretimi yapılan yaklaşık 400 dekarlık sıcak ve soğuk sera alanından 176 dekarının ilçe genelinde etkili olan yoğun kar yağışından çatılarının çöktügünü ve ürünlerinin kar altında kalarak 8 milyon TL’lik zarar oluştuğunu bildirdi.
Ürün ve seraları zarar gören 94 seracıdan 18’inin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının bir yıl ertelenmesi için kendilerine talepde bulunduğuna vurgu yapan Kaymakam Gürbüzerol, “18 seracımızın Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları bir yıl ertelendi. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızdan kredi kullanarak sera işleten 40 seracının da Vakfımıza olan toplam 80 bin Tl tutarındaki borçları bir yıl ertelendi” dedi.
ilçede Jeotermal enerjiden yararlanarak sera kurup üretim yapmak isteyen vatandaşları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yüzde 50 hibe desteği projesinden de yararlandırdıklarını da dile getiren Kaymakam Gürbüzerol, “Bu projeden yararlanmak için müracaat süresi 23 Ocak 2015 günü dolmuştu. Ancak ilçemizde meydana gelen kar felaketini göz önüne alarak müracaat süresi 12 Şubat 2015 gününe kadar uzatıldı. Seracılarımızı bu projeden yararlanmaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.
Alınan bilgiye göre Simav’da yüzde 50 hibe desteğinden yararlanarak jeotermalli sera kurmak için bu güne karar 13 üreticinin Bakanlığa talepte bulunduğu öğrenildi. (MY-EFE)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327