Şeyh Şücaeddin Baba’nın Kabri Ve Çevresindeki Yapıların Düzenlemesi Yapılıyor

Edirne’nin Kaleiçi semtinde bulunan Şeyh Şücaeddin Baba Mescid ve Dergahı’nın Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlemesi yapılıyor.Daha önce şahsa ait bir evin bahçesinde kalan ve günümüze kadar mezar ve mescidin minaresi...

Şeyh Şücaeddin Baba’nın Kabri Ve Çevresindeki Yapıların Düzenlemesi Yapılıyor
Edirne’nin Kaleiçi semtinde bulunan Şeyh Şücaeddin Baba Mescid ve Dergahı’nın Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlemesi yapılıyor.
Daha önce şahsa ait bir evin bahçesinde kalan ve günümüze kadar mezar ve mescidin minaresi ayakta gelmiş durumda olan alan ihya edilecek. Şahsa ait olan ev Edirne Valiliği tarafından kamulaştırılarak, çalışma başlatıldı. Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından çalışmaları devam eden Şeyh Şücaeddin Baba mezarının çevresinde kazı çalışmaları yapılacak. Kazı çalışmalarında buluntulara göre yapıların restorasyonu başlayacak.
ŞEYH ŞÜCAEDDİN BABA KİMDİR?
Anadolu velilerindendir. İsmi, Şücaeddin’dir. Aslen Aksaraylı olup, Karamânî nispetiyle meşhur olmuştur. Doğum ve vefat tarihleri bilinmemekle birlikte, Çelebi Sultan Mehmed Han ve İkinci Murad Han zamanlarında yaşadığı bilinmektedir. Edirne’de vefat etti ve bu şehirde Debbağlar Mahallesi’ndeki mescidi ve dergahının bulunduğu yerde defnedildi.
Yüksek derecelere kavuştuktan sonra, Edirne’de talebe yetiştirip, Allah-ü Teala’nın yüce dinini ve Peygamber Efendimizin güzel ahlakını anlatmakla meşgul oldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327