Seyyal Taner'den Barış Manço itirafı

Unutulmaz şarkılara imza atan Seyyal Taner, 1999 yılında hayatını kaybeden Barış Manço'nun hayatında çok özel bir yere sahip olduğunu belirterek, "Bana platonik olarak aşıktı" dedi.

Seyyal Taner'den Barış Manço itirafı

Seyyal Taner, Arda Uskan ve Ferhan Üçoklar sayesinde kendini bir anda gazinolarda buluşunu, gazino kültürüne rock öğeler katışını, cesur kostümleri, efsane dans şovları ve şarkılarıyla unutulmaz sahne performanslarını anlattı: Ben Beatles, Rolling Stones çocuğuyum. Beni gazinolara zorla çıkardılar. Arkadaşlarım Arda Uskan, Selda Bağcan ve Ferhan Üçoklar 'Sen sahneye çıkmalısın' dedi. Kendimi Emel Sayın'la sahnelerde buldum. 

"BARIŞ MANÇO BANA PLATONİK AŞIKTI"

Ünlü sanatçı, Kurtalan Express'le son dönemlerde yaptığı müzik çalışmalarını anlatırken söz Barış Manço'ya da geldi. Yıllarca Kurtalan Express'le sahne çalışmaları yapan Barış Manço, meğer Seyyal Taner'in hayatında çok özel bir yere sahipmiş. "Barış Manço bana platonik olarak aşıktı" diye itiraf eden Taner, efsane şarkıcıyla ilgili şunları söyledi:
"Karşılıklı beğeni, sevgi vardı. Bir kimya vardır, o sizi çeker. Bu kimya Barış'la benim aramda vardı. Hiçbir zaman aşka dönüşemedi. Sadece ifade olarak, çekim olarak, aramızda yaşanmış bir şey olarak, çok da saygın bir şey olarak kaldı."

"SELAMİ ŞAHİN'İ EVE KAPATIP ROCK PLAKLARI DİNLETTİM"

Seyyal Taner 1981'de Selami Şahin'in prodüktörlüğünde 'Lider' albümünü hazırladı. Sanatçı, ağırlıklı olarak Şahin bestelerinin yer aldığı bu albümün hazırlık sürecini de anlattı: Selami'ye 'Bana göre bir şeyler yapar mısın' dedim. Aldım benim evime getirdim. Ona günlerce rock plakları dinlettim. Led Zepplin'ler, Tina Turner'lar, Janis Joplin'ler, Pink Floyd'lar, Deep Purple'lar. Fenalık geldi Selami'ye. Ama sonunda çok güzel şarkılar çıktı ortaya.

"PARASINI BEN ÖDEDİM, MFÖ MEŞHUR OLDU"

MFÖ'nun unutulmaz şarkısı 'Ele Güne Karşı'yı yıllar önce ilk kez Seyyal Taner'in söylediğini biliyor muydunuz? Şarkıyı plağında okumak için satın alan Taner, tam albüm çıkarmak üzereyken bakın nasıl kötü bir sürprizle karşılaşmış: MFÖ benim sahne grubumdu. Ele Güne Karşı şarkısı yeni bestelemişlerdi. Konserlerde birlikte söylüyorduk. Sonra ben bu şarkıyı albüme alayım, dedim. Şarkının parasını verdim, aldım. Mazhar Alanson bana şarkıyı 6 ay içinde plak yapmam koşuluyla verdi. Tam o sırada TRT'den bana 1 yıllık bir boykot geldi. Naciye şarkısıyla TRT'ye çıkmıştım. Boynumdaki şalda Arapça bir şey yazıyormuş. Bundan dolayı TRT bana bir yıl ekrana çıkma yasağı getirdi. E baktım olacak gibi değil. "Ele Güne Karşı"yı plak yapsam çıkarsam ne olacak, televizyona çıkamıyorum. O dönem de TRT tek kanal, orada çıkıp tanıtmamız lazım şarkıyı. Ben de mecburen vazgeçtim 'Ele Güne Karşı'dan. MFÖ şarkıyı plak yaptı. Parasını ben ödedim, onlar meşhur oldu. Tabi onlar için çok güzel bir şey oldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327