Şile'deki faciada yeni ayrıntılar!

İddiaya göre faciada hayatını kaybeden gemi sahibi Nihat Küçük ve oğlu Aşkın Küçük, kaptanlık belgesini “kiralayarak” yola çıktı

Şile'deki faciada yeni ayrıntılar!

Karadeniz’de İstanbul Şile’nin 7 mil açığında sabaha karşı esrarengiz bir şekilde sulara gömülen 79 metrelik ‘Bilal Bal’ adlı geminin 1. kaptanının olmadığı ortaya çıktı. İddiaya göre, adına belge düzenlenen 1. Kaptan Refik Telci gemide hiç bulunmadı; faciada hayatını kaybeden gemi sahibi Nihat Küçük ve oğlu Aşkın Küçük, kaptanlık belgesini “kiralayarak” yola çıktı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Soruşturma sonucu bilgileri netleştirmeden bir açıklama yaparsak kamuoyunu yanıltmış oluruz. İddialar olduğu için soruşturma başlattık zaten” ifadesini kullandı.

GEMİDEN 3 KİŞİ İNDİ

Gazete Habertürk'ten Hasan Örnekoğlu, Esra Nehir ve İrem Koca'nın haberine göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada da gemide kaptanın olmadığı bildirildi. Bakanlık, acente tarafından Gemlik Liman Başkanlığı’na sunulan belgelere göre gemide 10 personel bulunduğunu kaydetti. Ancak liman başkanlığının izni ve bilgisi dışında kaptan, başmakinist ve bir yağcının gemiden ayrıldığı, başka bir gemicinin ise personele katıldığı ifade edildi. Bakanlık, konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını da belirtti.

2. Kaptan Cüneyd Yedican’ın kızı Dilara Yılmaz’ın, kayıplar arasında ismi geçen 1. Kaptan Telci’nin hiçbir yakınını Şile’de bekleyen aileler arasında görmediklerini söylemesi, bakanlığın açıklamasıyla örtüştü. Habertürk’ün ulaştığı bir arkadaşı da 1. Kaptan Telci’nin Marmara Adası’nda bir otel işlettiğini belirterek, “Kayıpların arasında onun da ismini görünce aradım. Gemide olmadığını söyledi. Daha sonra tekrar aradım ama telefonu kapalıydı” dedi. Gemiye sonradan binen personelin ismi ise belli olmadı.

BAŞKA KAPTAN İDDİASI

Geminin sahibi Nihat Küçük’ün uluslararası gemi kaptanı olan ve halen bir denizcilik firmasında deniz operasyon müdürlüğü yapan kardeşi Sedat Küçük, kazayla ilgili şunları söyledi: “Geminin battığını 03.54’te öğrendim. Epirip adı verilen cihaz, geminin batmasıyla otomatik olarak sinyal vermiş. Kıyı Emniyeti olay yerine gitmiş. 3 mil yakınındaki bir Rus gemisi, olay yerinde filika ve botlara rastlamış. 10 mil açıklarında, bizi de tanıyan bir gemi belirtilen koordinatlara hareket etmiş.”

Geminin lodos olduğu için 2-3 gün Kartal’da limanda kaldığını kaydeden Küçük, “Personelin yorgun olduğunu düşünüyorum. Boğaz’ı geçtiklerinde Nihat ve Aşkın uyanıktı. Aşkın o gece bir arkadaşını arayıp ‘Çok yorgunum, yarın görüşürüz’ demiş. Gemiden inen personel Sabri Yıldırım’ın da eşinin rahatsız olduğunu öğrendik” diye konuştu.

Refik Telci’nin gemide olmadığını doğrulayan Küçük, geminin kaptanının Mehmet Varnalı olduğu iddiasında bulundu. Küçük, “O da ölmüş olabilir” dedi. Mürettebat listesinde adı olmayan Aşkın Küçük’ün kaptan olarak görev yaptığı da iddialar arasında.

BATMA NEDENİ YAŞLILIK MI?

Uzak yol gemi kaptanı Hünkar Keskin, geminin 43 yaşında olmasının kazada etken olabileceği belirterek, “Gemiler yaşlandıkça sac kalınlıkları deniz suyuyla temas etmekten incelir. Daha önceden de iki kazası var. Kesinlikle önlem alınabilirdi” dedi. Kaptan Hasan Çankaya da “Sac atması sonucu batmış olabilir” diye konuştu.

TCG ALEMDAR ARIYOR

Gazete Habertürk'ten Murat Gürgen'in edindiği bilgilere göre, batan gemiyi 88 metre derinlikte bulan Deniz Kuvvetleri’ne bağlı TCG Alemdar denizaltı kurtarma gemisi, arama çalışmasını sürdürüyor. Dalgıçlar, özel karışımlı gazlar kullanarak dalıyor. Arama çalışmasına insansız sualtı cihazı (ROV) ile destek veriliyor. Bulunan cesetlerin Nihat Küçük ile oğlu Aşkın Küçük’e, diğerinin ise makine mühendisi Hüsamettin Yazıcı’ya ait olduğu belirlendi. 5 gemici aranıyor. Mürettabatın olay sırasında kamaralarında uyuduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327