Sincan Belediyesi Ve Toki Arasında Kentsel Dönüşüm Protokolü İmzalandi

Sincan Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile Sincan’da kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Ulubatlı Hasan ve Saraycık mahallelerinde başlayacak olan yenileme ile Sincan, modern ve yeni yüzü ile Ankara’nın batısında bir yıldız gibi parlayacak.Sincan...

Sincan Belediyesi Ve Toki Arasında Kentsel Dönüşüm Protokolü İmzalandi
Sincan Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile Sincan’da kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Ulubatlı Hasan ve Saraycık mahallelerinde başlayacak olan yenileme ile Sincan, modern ve yeni yüzü ile Ankara’nın batısında bir yıldız gibi parlayacak.
Sincan Belediyesi ile TOKİ işbirliği ile 2011 tarihinde onaylanan ön protokol kapsamında yer alan Saraycık ve Ulubatlı Hasan Mahallerinde Kentsel Yenileme Projesi çalışmaları tamamlanarak, kesin protokol onayı aşamasına gelindi. İmzalanan protokolle Sincan’da kentsel yenileme çalışmalarına başlanacak. Proje Ulubatlı Hasan Mahallesi’nde 465 bin metrekare, Saraycık Mahallesi’nde ise 4 milyon 800 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor.
Sincan Kültür Evi’nde gerçekleştirilen proje protokol imza töreninde konuşan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Kentsel yenileme projelerinde vatandaşımızın lehine olmak kaydıyla bir devlet kuruluşu olarak daha aktif rol alacağız. Bunların en önemli adımlarından bir tanesi Sincan’dır. Önemli bir projedir. TOKİ’yi bundan sonra kentsel yenileme projelerinde daha çok göreceksiniz. Ülkemiz ekonomisi büyüyor, milli gelirimiz büyüyor bu gelişime uygun olarak da kentlerimizin de vatandaşlarımızın da bu gelişimden faydalanmaları gerekir. TOKİ şuanda 55 vilayetimizde kentsel dönüşüm projesi yürütüyor. 55 ilde 340 tane proje yürütüyoruz. Bu kapsamda şuanda 25 bin konutun inşaattı devam ediyor. 110 bin konutun da bu yeni dönemle ilgili bunu içinde Sincan da var. 110 bin konutla da planlama çalışmalarımız son aşamaya gelmiş vaziyette. Sincan’da bu projeler içerisinde en önemlilerden bir tanesi. Çok ciddi ve önemli bir proje dolayısıyla çalışmaların iyi yapılması lazım" diye konuştu.
Protokol imza sürecinin altında asıl sürecin başladığını kaydeden Turan, “Vatandaşlar ile birlikte bu bölgeleri dönüştüreceğiz. Bu işi elbirliği ile dönüştüreceğiz. Bu projenin içerisinden bir tek kuruş beklentisi yok devletimizin” dedi.
Kentsel yenileme projesi kapsamında Sincan’a yapılacakları anlatan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise, şunları söyledi:
“Proje yaklaşık 2 milyar TL’lik bir proje. Ulubatlı Hasan Mahallemizde toplam5 bin 311 konut inşaatı yapılacak. 101 blokta, burasının da toplam alanı 435 bin 117 metrekare. 1964 kişi hak sahibi. Dükkanlar, ticari alanlar, AVM, sosyal tesis ve 2 adet cami, eğitim, pazar alanları, sağlık tesisi ve birçok sosyal donatılarını gerçekleştireceğiz. Saraycık Mahallesi ise 4 milyon 841 bin 937 metrekare, burası çok daha büyük bir alan. 2 bin 836 vatandaşımız hak sahibi. 129 blok şuanda yapılacak. 6207 adet daire inşallah gerçekleştirilecek. Burada iş yerleri, dükkanlar, sosyal tesis alanları, camiler, eğitim alanları, sağlık alanları, vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sosyal donatılarla inşallah planlı bir şekilde gerçekleştirilmiş olacak."
Konuşmaların ardından Turan ve Tuna, kentsel yenileme protokolünü imzaladı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327