Sınırsız barış! İki Kore, bir olma kararı aldı

Birkaç ay önce nükleer savaşın eşiğine gelen Kore’de iki liderin sınırdaki zirvesinden tahminlerin ötesinde bir barış anlaşması çıktı. Taraflar, bu yıl içinde 65 yıllık savaşı bitirmek ve adayı nükleer silahlardan arındırmak üzere anlaştı. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon “Kore’de bir daha savaş olmayacak”, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim ise “Koreliler tek ulustur, yeniden bir olacağız” dedi

Sınırsız barış! İki Kore, bir olma kararı aldı

Kore Yarımdası’nı bölen 38’inci paralelde dün tarihi bir anlaşma imzalandı. 1950-1953 Kore Savaşı’nda ikiye bölünen yarımadanın iki tarafı, düşmanlığı geride bırakacak bir anlaşmaya imza attı. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ile Güney KoreCumhurbaşkanı Moon Jae-in, sınırdaki küçük Panmunjom Köyü’nde bir araya gelip tahminlerin ötesinde olumlu yönde bir bildiri ile dünya kamuoyu önüne çıktı.

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre; bildiride iki lider, “yarımadanın nükleer silahlardan tamamen arındırılması” konusunda anlaştıklarını duyurdu. İki ülke, aralarında kâğıt üzerinde devam eden savaş halinin sona erdiğini bu yıl içinde ilan edeceklerini ve ateşkes anlaşmasını bir barış anlaşmasına dönüştüreceklerini de bildirdi.

Moon Jae-in, “Kore Yarımadası’nda bundan böyle savaş olmayacak. Yeni bir barış dönemi başladı” açıklamasını yaptı.

Kim Jong-un ise “Kore tek bir ulustur. Yeniden tek millet olacağız. İki halkın barış içinde yaşayacağı bir geleceğe yol vermeliyiz” dedi.

Kuzey Kore’nin geçen yıl gerçekleştirdiği 6 nükleer deneme ve kıtalararası balistik füze denemelerinin ardından Japonya, Güney Kore ve ABD, Kore Yarımadası’ndaki askeri yığınağını artırmış, karşılıklı hakaretlerle tırmanan gerilimde bir nükleer savaş riski belirmişti. İki ülke arasındaki gerilim, Güney Kore’nin Pyeongyang’da düzenlenen Kış Olimpiyatları’na Kuzey Kore’yi davet etmesi ile değişti. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, olimpiyatlara kız kardeşi Kim Yo-Jong’u gönderdi. Olimpiyatlarda iki ülkenin takımları tek bayrak ve tek forma ile mücadele etti. Olimpiyatların ardından, Kuzey Kore nükleer denemeleri durdurduğunu açıkladı.

BARIŞIN YOL HARİTASI

Kuzey ve Güney Kore liderlerinin üzerinde anlaşmaya vardığı güven artırıcı tedbirler şöyle:

* Kuzey ve Güney arasında düşmanlığı körükmeyebilecek her türlü eyleme son verilecek.

* Sınırdaki askerden arındırılmış bölgede propoganda yayınlarına son verilerek, bölge ‘barış bölgesine’ dönüştürülecek.

* Sınırın ayırdığı ailelerin birleştirilmesi için çabalar artırılacak.

* İki ülke arasında yeni demiryolu ve karayolu bağlantıları kurulacak, var olanlar birleştirilecek veya modernize edilecek.

* Bu yılki Asya Oyunları dahil uluslararası spor organizasyonlarına ortak katılım sürdürülecek.

* Kuzey ve Güney Kore, mayıs ayında yüksek düzeyli askeri görüşmeler yapacak.

* Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, sonbaharda Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’ı ziyaret edecek.

TRUMP: SAVAŞ BİTTİ!

ABD ve Çin yönetimleri, yaptıkları açıklamalarda Kore Yarımadası’nda barış rüzgârları estiren görüşmeden büyük memnuniyet duyduklarını bildirdi. ABD Başkanı Donald trump da dün sabah saatlerinde attığı Tweet’le Kore zirvesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Kore Savaşı sona erdi” mesajını paylaştı. Rusya ise iki ülke arasında barış müzakerelerinin hızlanması için rol oynamaya hazır olduğunu duyurdu. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da adada güven artırıcı adımların devamının gelmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327