Sinop'ta zor günlere inat mutluluk festivali!

TÜİK verilerine göre halkının yüzde 77’si mutlu olan Sinop’ta 1-4 Eylül’de ilk kez “Uluslararası Mutlu Şehir Festivali” düzenlenecek. Festivale yüzü aşkın şair, sanatçı, tarihçi ve fotoğrafçı katılacak

Sinop'ta zor günlere inat mutluluk festivali!

Adını eski Yunan tanrıçasından alan "mutlu şehir" Sinop, Türkiye'nin içinden geçtiği zor günlere inat mutluluk festivaline hazırlanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; halkının yüzde 77'si mutlu olan Sinop'ta 1-4 Eylül'de "1. Uluslararası Mutlu Şehir Festivali" düzenlenecek. Festivale Yunanistan'dan Selanik, İtalya'dan da Cenova katılıyor. Sinop dünyada güneşin denizden doğup denizden battığı 11 şehirden biri. Festivalin ev sahipliğini Sinop Belediyesi ve Sinop Güçbirliği Derneği üstlenecek. Etkinliğe yurtiçi ve yurtdışından yüzü aşkın sanatçı, tarihçi, fotoğrafçı ve şair katılacak.

Organizasyona avukat Eşber Yağmurdereli ve "Şair Baba" olarak anılan Sezai Sarıoğlu, sanatçılar Zülfü Livaneli, Bülent Ortaçgil ve Emre Kınay, ut virtüözü Yurdal Tokcan, sazende Şenol Morgül ve kanun virtüözü Göksel Baktagir katılacak. Festivale İstanbul'dan Beşiktaş, İzmir'den Gaziemir belediyeleri destek verecek. TÜİK'in iki yıldır Sinop'u mutlu şehir seçtiğini ifade eden Sinop Güçbirliği Derneği Başkanı Derya Kökdemir, "Biz de buradan yola çıkarak bir mutluluk festivali düzenlemeye karar verdik" dedi. Festivalin fikir babalarından biri olan Yağmurdereli ise Türkiye'nin zor günler geçirdiği belirterek "Bu festivalde amacımız; Sinop'un mutluluğunu Türkiye'deki diğer şehirlere ve dünyaya yaymak" dedi. Şair Sarıoğlu ise festivalin şehirde kent belleği oluşturacağını söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327