Soba Ve Doğal Gaz Zehirlenmelerine Dikkat

Konya İl Sağlık Müdürlüğü, 2 Şubat Pazartesi gününe kadar etkili olacağı tahmin edilen kuvvetli lodos nedeniyle soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.İl Sağlık Müdürü...

Soba Ve Doğal Gaz Zehirlenmelerine Dikkat
Konya İl Sağlık Müdürlüğü, 2 Şubat Pazartesi gününe kadar etkili olacağı tahmin edilen kuvvetli lodos nedeniyle soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.
İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci, meteoroloji yetkililerinden alınan bilgilere göre 2 Şubat Pazartesi gününe kadar etkili olacağı tahmin edilen kuvvetli lodos nedeniyle ağaç veya direklerin devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi gibi olayların yaşanabileceğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Küçükkendirci, “Isınmak için kullandığımız sobaların, hayatımıza son vermesine izin vermeyelim” dedi.
Sobadan sızan gaza bağlı zehirlenmeler ile her yıl onlarca kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Küçükkendirci, “Zehirlenme olayların oldukça sık yaşandığı bu günlerde toplum bilinci artırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, doğru yakılan soba ısıtır, yanlış yakılan soba öldürür. Özellikle lodoslu havalarda gece yatarken sobaların mutlaka söndürülmesi ve söndürülen sobanın kovasının ortamdan uzaklaştırılması gibi küçük önlemler zehirlenme vakalarını en aza indirecektir” diye konuştu.
Zehirlenme ile karşı karşıya kalınmaması için baca ve soba borusu bağlantılarının işin uzmanlarının anlattığı şekilde yapılması gerektiğini söyleyen Küçükkendirci, “Soba kurarken fazla dirsek kullanımından kaçınılmalıdır. Sık sık baca tıkanıklığı yaşanıyorsa baca deliğinin uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kulandı.
Söndürülmeyen sobalardan çıkan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde yaşandığına dikkati çeken Küçükkendirci, “Karbonmonoksit gazı, renksiz ve kokusuz bir gazdır. Bu nedenle vatandaşlarımız bu gazın ortama çıktığını fark edemiyorlar. Bu gaz vücuda girdiği zaman doğrudan kana karışıyor ve zehirlenme olayı meydana geliyor. Karbonmonoksit zehirlenmelerinde ilk iş kişinin temiz havaya çıkarılmasıdır. Daha sonra vakit kaybetmeden 112 Acil Sağlık Hizmetleri çağrılmalı ve ambulans gelene kadar kişinin solunumunu engelleyecek ağız ve burundaki balgam gibi maddeler temizlenmelidir” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327