Söke’de Zabıtadan Gıda İşyerlerine Denetleme

Söke Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce ilçede bulunan gıda satışı yapan yerler denetlendi.Okul kantinleri ve okulların çevresinde gıda satışı yapan yerler başta olmak üzere lokanta, tatlıcı, pastane, çiğ köfteciler,...

Söke’de Zabıtadan Gıda İşyerlerine Denetleme
Söke Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce ilçede bulunan gıda satışı yapan yerler denetlendi.
Okul kantinleri ve okulların çevresinde gıda satışı yapan yerler başta olmak üzere lokanta, tatlıcı, pastane, çiğ köfteciler, simit ve ekmek fırınları, çay ocakları, büfeler, kafeteryalar, mandıralar denetleniyor. Söke Belediyesi Zabıta ekipleri uygulamalarda işyerlerinin ruhsat, satış ve imalat alanlarındaki temizlik/hijyen, fiyat tarifelerini denetliyor. Denetleme çalışmasında formlar doldurulup, kuralları uyulup uyulmadığına bakılıyor.
Söke’de 4 ayrı ekip tarafından gerçekleşen denetimlerde birkaç gün içinde 100’e yakın işyeri denetlendi. İlk etapta gıda satışının gerçekleştiği yerlerde yapılan denetlemelerin daha sonra bakkal, market, kasap, berber ve kuaförler başta olmak üzere ilçedeki tüm işyerlerini kapsayacağı belirtildi.
5393 sayılı kanunun Zabıta yönetmeliği uyarınca ve Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararlarınca denetlemelerin yapıldığını belirten Söke Belediyesi Zabıta Müdürü İbrahim İşlek; “Denetlemelerde Söke’yi dört bölgeye ayırdık. Çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın hijyen ortamlarda, sağlıklı gıdalar tüketmelerini sağlamak üzere denetlemelerimizi gerçekleştiriyoruz. Denetlemelerimiz artarak devam edecek” dedi.
Birkaç gün içerisinde 100’e yakın işyeri denetlemesinin yapıldığı belirten Zabıta Müdürü İbrahim İşlek; “İlk etapta form dolduruyoruz. Eksiklikleri olan esnafları uyarıyoruz. 15 gün sonra ikinci denetimde eksikliklerini gidermeyen işyerlerine gerekli cezai işlem uygulayacağız. Söke’de genel olarak işyerlerinin ve imalathanelerin durumu iyi. Kötü bir görüntüyle karşılaşmadık. Gıda üreten esnaflarımız yasaların ağırlaşmasıyla da birlikte geçmiş yıllara göre çok iyi şartlarda üretim yapıyor. Uygunsuz görülen işyerleri olduğunda mutlaka ekiplerimiz tarafından gereken işlemler yapılacaktır” şeklinde konuştu.
Gıda denetimlerinin yanında işyerlerinin işyeri açma ve pazar günü açma ruhsatlarının da kontrol edildiğini hatırlatan Söke Belediyesi Zabıta Müdürü İbrahim İşlek, denetimlerin ilçedeki tüm işyerlerini kapsayacağını söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327