banner333

Soma'da buruk Ramazan

Yaşanan maden faciasının ardından acının merkezi haline gelen Manisa'nın Soma ilçesinde Ramazan'ın ilk sahuru buruk ve hüzünlü geçti.

Soma'da buruk Ramazan

13 Mayıs'ta 301 işçinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan maden faciasının ardından acının merkezi haline gelen Manisa'nın Soma ilçesinde Ramazan'ın ilk sahurunda hüzün hakimdi.

25 yıllık hayat arkadaşı İsmail Cambal'ı maden faciasında kaybeden Leyla Cambal eşi olmadan ilk sahurunu 3 çocuğuyla birlikte gözyaşları içinde yaptı. Sahur sofrasında ise İsmail Cambal'ın en sevdiği yemeklerden biri olan menemen yer aldı.

BENİMLE SAHUR YAPACAKTI

25 yıllık hayat arkadaşını kaybetmenin acısını hala yaşayan Leyla Cambal, "Şuanda eşimde yanımda olup benimle sahur yapacaktı. Eşim orucunu hiç bırakmazdı. 25 yıllık evliyim daha bir kere bıraktığını görmedim. Yer altında bile orucunu tutardı. Yanında kahvaltılıklarını götürürdü. Yerken içerisine kömür düştüğünü ve yiyemediğini söylerdi. Oruç tutuyor diye 10 dakikalık bir mola hakkı bile vermiyorlardı. Onlar tutmuyor ama o tutmak istiyordu. Şimdi burada olsaydı onu da uyandıracaktım çocuklarımız ile birlikte sahur yapardık. Bugün beni çok etkiledi. Şimdi evde olacaktı, yemeğini yiyip sabah işe gidecekti. Ben hep izne çık, oruçlu oruçlu yapamazsın diyordum. Ama kendisine izin vermiyorlardı. İzin yok diyorlardı. Benim ihtiyacım olmasa işe gönderir miydim. Onsuz ilk sahurumuz. Çocuklarımın hep okumasını isterdi. ‘Kellemi koltuğumun altına koyup gidiyorum. Ya çıkarım ya çıkamam’ diyordu. Çünkü maden şartlarını biliyordu" dedi.

Eşi İsmail Cambal'ın 3 vardiya halinde çalıştığını anlatan Leyla Cambal, "10.30’da giderse sahuru orada yapardı. Paşa vardiyasına gitseydi gece 01.00’da gelir sahurunu yapar öğlen işe giderdi. Gündüz vardiyası ise iyi oluyordu. Akşam iftarı beraber yapıyorduk. Şuan yaşıyor olsaydı gündüzde olacaktı. 21 senedir madendeydi" şeklinde konuştu.

Maden faciasını duyar duymaz ocağa gittiğini ancak bir haber alamadığı için sonra hastaneye ardından da Kırkağaç'taki Kavun deposuna gittiğini ağlayarak anlatan Leyla Cambal, "Benim eşim Salı günü 15.00’da ölmüş, Çarşamba günü 16.00’a kadar neden bekledi. Ölümü çıkarın da verin bana ben yerine koyayım. Evime getirirdim. Sabah mezara götürürdük. Kavun deposunda ne işi var eşimin. Ben 32 numarayı hak etmedim. Ben yaşadıkça o 32 numarayı unutmuyacağım” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.

25 yıllık hayat arkadaşı ve 3 çocuğunun babası İsmail Cambal olmadan Ramazan'da ilk sahurlarını yapan Leyla Cambal ve 3 çocuğunun sahur sofralarında aile reislerin en sevdiği yemeklerden biri olan menemen de yer aldı. Ailenin yaşadığı acı hala tazeliğini korurken, oturulan sahur sofrasında her lokma yenirken aile bireylerinin yüzündeki hüzün ise dikkat çekti.

NASIL Bİ HAYAT İÇİNDELER

Soma'daki maden faciasından yaralı olarak kurtulan Ahmet Mutluer, kazadan sonra ilk sahurlarını buruk yaşadıklarını belirterek, "Şehit yakınları şu an nasıl bir acı içindeler, nasıl bir hayat içindeler onu düşünüyorum. Yani rahat değiliz" dedi.

AA muhabirinin sahurda görüştüğü madenci Mutluer, daha güvenli olduğunu söyledikleri için 2012'de Soma Kömür İşletmeleri'ne geçtiğini, ilk gittiğinde karşılaştığı çalıştırma ortamının zamanla bozulmaya başladığını söyledi. Son dönemde "kömür" diye diye insanların canının hiçe sayılmaya başladığını savunan Mutluer, "Defalarca yangınlar, göçükler ve ölümler oldu. Bu ölümlerde aynı ocakta başka bir ayakta cenaze oluyor, onu çıkartıyorlar. Haberimiz bile olmuyor. Diğer taraftan yanımıza gelen arkadaşlarımız söylerse o zaman haberimiz oluyordu. Diğer tarafta hiç bir şey olmamış gibi kömür üretmeye devam ediliyordu" dedi.

Mutluer, faciada hayatını kaybedenlerle her zaman ekmeğini paylaştıklarını belirterek, "Yeri geldi suyumuzu, ekmeğimizi paylaştık. Bu olay çok acı. Ramazan'ın ilk gecesini çocuklarım ve eşimle bir şekilde geçiriyoruz. Şehit yakınları şu an nasıl bir acı içindeler, nasıl bir hayat içindeler onu düşünüyorum. Yani rahat değiliz" diye konuştu.

Mutluer'in eşi Zeliha Mutluer de kazayı ilk haber almasının ardından eşini görene kadar rahat edemediğini ifade ederek, "İlk gördüğümde alnımı secdeye koydum. Fakat şimdi eşim sağ-ölü arasında. Hayattan kopmuş durumda" diye konuştu.

Eşinin sigaraya başladığını söyleyen Mutluer, "Ben de ne yapacağımı bilmiyorum. İki tane çocuğum var" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327