S&P Türkiye`nin notunu düşürdü!

Uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye`nin BB+ olan notunu BB`ye düşürdü. Açıklamanın ardından dolar/TL rekor kırdı. Kur 3.08 TL`yi aşarak tarihi zirveyi gördü.

S&P Türkiye`nin notunu düşürdü!
Uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu Standard and Poors (S&P) Türkiye'nin kredi notunu düşürdü.

S&P'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin 'BB+' olan yabancı para cinsinden uzun dönem notu 'BB'ye çekildi, kısa dönem notu ise 'B' olarak bırakıldı.S&P, Türkiye'nin yerel para cinsinden uzun dönem notunu 'BBB-'den 'BB+'ya, kısa dönem notunu 'A-3'ten 'B'ye çekti.

Kredi notunun görünümü de 'Durağan'dan 'Negatif'e çekildi.

S&P, 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşu arasında Türkiye'ye en düşük kredi notunu veriyordu. Türkiye'nin kredi notu Fitch ve Moody's tarafından "yatırım yapılabilir" kategorisinde değerlendirilirken, S&P'nin verdiği not indirimden önce de "yatırım yapılabilir" kategorisinin altında bulunuyordu.

DOLAR REKOR KIRDI!

S&P'den yapılan açıklamada, darbe girişimi sonrası Türkiye'nin dış borçlarını çevirme kabiliyeti üzerindeki risklerin arttığı belirtildi.

Açıklamanın ardından dolar/TL rekor kırdı. Kur 3.08 TL'yi aşarak 3.0817 TL ile tarihi zirveyi gördü. Dolar/TL'de zirve 3.0750 idi. 
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2016, 19:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327