Sporda Şiddetin Önlenmesi Paneli

Spor Savcıları Eğitiminden Sorumlu Eskişehir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Celalettin Karanfil, elektronik bilet uygulamasıyla birlikte statlardaki seyirci sayısının düşüşünün sporda şiddetle mücadele başlatan tüm ülkelerde görüldüğünü...

Sporda Şiddetin Önlenmesi Paneli
Spor Savcıları Eğitiminden Sorumlu Eskişehir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Celalettin Karanfil, elektronik bilet uygulamasıyla birlikte statlardaki seyirci sayısının düşüşünün sporda şiddetle mücadele başlatan tüm ülkelerde görüldüğünü belirterek, "Bu bir nevi arınma operasyonu olarak kabul edilmelidir" dedi.
Adana’da, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (ASGD) Adana Şubesi’nin düzenlediği ’Sporda Şiddeti Önleme Yasası, Spor Basınının Tribünlere Yönelik Etkisi, Kulüpler-Medya Taraftar İlişkileri’ konulu panelde konuşan Celalettin Karanfil, elektronik bilet uygulaması ile sporda şiddet ve medya üzerine açıklamalarda bulundu.
Futbol kulübü yöneticilerine büyük sorumluluklar düştüğünü ifade eden Karanfil, yurt dışında kulüp başkanlarını kimse tanımazken, Türkiye’de başkanların reklam peşinde olduğunu ve profesyonelleşmiş seyirci kitlesiyle işbirliğine giderek zaman zaman şiddeti körüklediklerini dile getirdi.
Karanfil, teknik direktör ve futbolcuların da egolarından arınarak futbolseverlerle kaynaşması gerektiğine vurgu yaptı.
"KANUN HERKESİN İTTİFAKIYLA GERÇEKLEŞTİ"
Elektronik bilet uygulamasının AK Parti, CHP, MHP ittifakı ve tüm kulüplerin imzasıyla geçtiğini ifade eden Celalettin Karanfil, 6222 sayılı kanunun amacının spor alanlarına yasak madde sokulmasını engellemek, müsabaka düzeninin bozulmasını önlemek, hakaret ve küfür ile birlikte usulsüz seyirci girişine mani olarak tesislere zarar vermeye ve kavgayı önlemeye yönelik olduğunu anlattı.
Seyirci sayısında gözle görülür bir düşüş olduğunu ancak bunun sadece elektronik biletten kaynaklanmadığını ifade eden Karanfil, yüksek bilet fiyatlarına da dikkat çekti.
Öncelikli olarak yapılması gereken işin seyirci profilini gözden geçirmek olduğunu vurgulayan Karanfil, "Olay çıkaran ve ortadan kaybolan seyirci çoğunlukla 16-20 yaş arası gençler çünkü bunların oyuncakları ellerinden alınmıştır" dedi.
Sporda şiddetle mücadele başlatan tüm ülkelerde geçiş süreci nedeniyle seyirci sayısının azaldığına dikkat çeken Karanfil, şöyle devam etti:
"Bu bir nevi arınma operasyonu olarak kabul edilmelidir. İngiltere bunun en güzel örneğini oluşturur. Bundan sonra seyirci sayısını nasıl artırırız, bunun çalışmalarını yapmamız gerekir. Bunun için de taviz vermemeli, etkili tanıtımlar ve somut eğitimler verilmelidir. Burada elektronik bileti çok iyi tanıtamayan, gerekli altyapı ve teknik donanımı zamanında yapmayan federasyonun, kulüplerin ve Passolig markasını kullanan şirketin de büyük bir sorumluluğu var."
"BİR İKİ RADİKAL KARARLA BIÇAK GİBİ KESİLİR"
İngiltere ve ABD’deki futbol maçlarından izlenimlerini anlatan Celalettin Karanfil, bu ülkelerde düzenin oturmuş olduğuna ve büyük derbilerde dahi olay çıkmadığı gibi rakip taraftarlar arasında polis bile bulunmadığını söyledi. Bu düzenin nasıl sağlandığını New York’ta bir avukata sorduğunu aktaran Karanfil, "Korku" yanıtı aldığını belirterek, yüksek cezaların caydırıcılığını savundu.
İnsanlarda spor medyasının şiddeti körüklediği yönünde bir kanı oluştuğunu dile getiren Karanfil, kulüpler tarafından beslenen amigoları da eleştirdi.
"Alınacak 1-2 radikal kararla bu durum bıçak gibi kesilir" diyen Karanfil, medyanın şiddetten rating ve tiraj beklentisinden vazgeçmesi gerektiğinin altını çizdi. Spor medyasında etik değerlerin belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Karanfil, eski hakem, futbolcu ve antrenörlerin spor medyasında kolayca yer bulmasının spor muhabiri ve yazarlarının hakkının yenmesine neden olduğunu ve mesleğe de zarar verdiğini dile getirdi. Karanfil, "Temeli eğitimden geçen bu konuda taviz verilmeden yapılacak mücadeleyle sporda şiddet önlenecek, gerçek taraftar sahalarda yerini alacaktır" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327