Sts Bodrum Okul Gemisi Yeni Keşiflerle Döndü

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından başlatılan sualtı arkeolojik araştırmaları kapsamında “Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Projesi”ne destek için yapılan çalışmalarda ülkemiz karasularında 30 yıl sonra bir Tunç Çağı...

Sts Bodrum Okul Gemisi Yeni Keşiflerle Döndü
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından başlatılan sualtı arkeolojik araştırmaları kapsamında “Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Projesi”ne destek için yapılan çalışmalarda ülkemiz karasularında 30 yıl sonra bir Tunç Çağı Batığı daha keşfedildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izin doğrultusunda, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBAMER) Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. A. Harun Özdaş başkanlığında sürdürülmekte olan Sualtı Arkeolojik Araştırmaları, 2014 yılı ikinci etap çalışmaları tamamlandı. Araştırmalarda Bodrum Belediyesi’ne bağlı STS Bodrum Okul Gemisi kullanıldı. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen “Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Projesi” kapsamında yürütülen Türkiye Kıyıları Batık Envanteri çalışmalarında özellikle Osmanlı Dönemi batıkları üzerinde yoğunlaşıldı.
Özdaş başkanlığında, son 7 yıldır yürütülen sualtı arkeolojik araştırmalarında, ülkemiz kıyılarında bugüne kadar bulunan en eski batığın kalıntıları keşfedildi. Çalışmalar, Yrd. Doç. Dr. Nilhan Kızıldağ, Hüseyin Vural, İhsan Tercan, Dr. Güngör Muhtaroğlu, Cihat Vural, Onok Bozkurt, Doç. Dr. Şenay Özdemir, Cebrail Baydan, İrfan Yıldız, Selman Kahraman, Zeynep Demir’in yer aldığı Türk bilim adamlarından oluşan bir ekiple ve Mustafa Cengiz’in kaptanlığında STS Bodrum Okul Gemisi’yle sürdürüldü.
Araştırmaların ilk etabı Bodrum’dan Finike’ye kadar olan bölgede gerçekleştirildi. Toplam 35 farklı alanda yapılan 100’ün üzerinde dalışta 10 adet yeni batığın yeri tespit edildi. Ayrıca daha önceki yıllarda bulunan birçok batığın üç boyutlu fotomozaiği çıkarıldı. 2014 yılı Ege Bölgesi çalışmaları kapsamında Hisarönü Körfezi’nde yapılan dalışlarda, günümüzden yaklaşık 4000 yıl öncesine ait Tunç Çağı’na tarihlenen bir batığın izlerine ulaşıldı. Bugüne kadar yapılan sualtı araştırmalarında tespit edilen en eski batık Hisarönü Körfezi’nde bulundu. Araştırma dalışları sırasında bulunan Tunç Çağı Batığı’na ait kalıntılar arasında çok ender görülen amphora formunun yanı sıra, gaga ağızlı testiler ve değişik formlarda seramik kaplara da rastlanıldı.
Ülkemiz kıyılarında bulunan ve MÖ 14.y.y.’a tarihlenen Kaş Uluburun Batığı’ndan daha eski olan Hisarönü Batığı, kıyıdan yaklaşık 50 m açıkta, 25-30 m derinde yer alıyor. Son 50 yılda Tunç Çağı’na tarihlenen toplam 3 adet batık bulunmuş olup, gaga ağızlı testilere ise ilk defa rastlanıyor. Batıktan çıkarılan ve konservasyon ile analiz için Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilen eserlerin içinde bulunan organik buluntuların tarihleme çalışmaları ise devam ediyor. Önümüzdeki yıl batığın daha ayrıntılı biri şekilde sualtı çalışması ve kazısı yapılması planlanıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327