Suat Geyik huzurevinde yaşamını yitirdi

460 filmde rol alan Yeşilçam oyuncularından Suat Geyik huzurevinde yaşamını yitirdi.

Suat Geyik huzurevinde yaşamını yitirdi

Oynadıkları rollerle izleyiciyi kah ağlatıp kah güldüren o emektar oyuncuların sonu genellikle hüzün verici kimi içinse ibretlik olabiliyor. Onların son örneği ise Suat Geyik oldu. 460 filmde rol alan Geyik'in bugün ölüm haberi geldi.

Yeşilçam’da bir çok filmde rol olan emektar oyuncu Suat Geyik akciğer kanseriydi ve huzur evinde yaşıyordu. Bir çok Yeşilçam yıldızıyla birlikte rol alan Suat Geyik 460 Türk filminde oynadı.Geyik'in ölüm haberini, sanat müziği sanatçısı Onur Akay Instagram hesabından duyurdu. Akay, 'Kah ağlatıp kah güldüren o emektar oyuncuların sonu genellikle hüzün verici. 460 Türk filminde rol alan emektar oyuncumuz Suat Geyik'i kaybettik. Değerli oyuncumuz akciğer kanseri hastalığına yakalanınca filmlerde ve dizilerde oynayamaz duruma gelmiş, bu nedenle ekonomik sıkıntıya düşmüştü. 460 filmin sonu ise huzurevinde bitmişti. Mekanı cennet olsun.' yazarak Geyik'in huzurevinde çekilen fotoğrafını paylaştı.

66 yaşındaki Suat Geyik, ailesinin Siirt'ten Adana'ya gelmesiyle çocukluk yılları Adana'da geçti. O dönemde yazlık sinemaların çok olduğu Adana'da sinema önlerinde patlamış mısır ve çerez satarken sinemaya merak sardı. Türk filmlerinde oynamak için Adana'dan 1963 yılında İstanbul'a giden ve burada filmlerde rol almaya başlayan Geyik, 1963 yılından sonra 40 yılda aralarında Cüneyt Arkın, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Fatma Girik, hülya koçyiğit, Filiz Akın, Adile Naşit gibi dev oyuncuların da bulunduğu çok sayıda sanatçı ile kamera karşısına geçti. Çekildiği dönemde ses getiren Battal Gazi, Seyithan, Yedi Dağın Aslanı, Malkoçoğlu, Dertli Pınar, Neşeli Günler, Kaderimsin, Gönül Yarası gibi filmlerde rol aldı.

Geyik yerli oyuncuların yanı sıra Tony Curtis, Charles Bronson gibi yabancı oyuncularla da kamera karşısına geçti.
İran'da düzenlenen bir film festivalinde ise en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alan Geyik, son olarak Hanımın Çiftliği, Arka Sokaklar dizisinde küçük bir rol aldı. Evlenen ve çocukları olan Geyik akciğer kanseri hastalığına yakalanınca filmlerde oynayamaz duruma geldi. Bu nedenle ekonomik sıkıntıya düşen Geyik ailesinden de kopmaya başladı.SOKAKTA KALMAKTAN KURTARILDI

Geyik önce İstanbul'da bir handa tek başına yaşamaya başladı. Daha sonra ise çocukluğunun geçtiği Adana'ya geldi. Burada biraz biriktirdiği parayla otellerde kalan Geyik'in parası tükendi. Bunun üzerine sokakta kalma riskiyle karşı karşıya kaldı. Dizilerde ufak tefek rol alarak geçimini sağlamaya çalıştı. Ancak hastalığı nedeniyle o rolleri de alamaz oldu. Bunun üzerine Adana Valiliği'ne giderek cebinde beş kuruş parası kalmadığını, eski Yeşilçam artisti olduğunu sokakta kalmak zorunda kalacağını söyledi. Bunun üzerine valilik Geyik'e yardımcı olarak Adana Huzurevi'ne yerleştirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2015, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327