Suriye’de 30 Bin Kadın Şiddet Mağduru

Suriye’de Esed’e bağlı güçler, sivil halka ayrım yapmadan işkence yapıyor. Suriyeli kadınlar ya savaşçı olarak kullanılıyorlar ya da işkence görüyorlar.Suriye’de kadınların da içinde bulunduğu durum içler acısı. 25 Kasım Kadına...

Suriye’de 30 Bin Kadın Şiddet Mağduru
Suriye’de Esed’e bağlı güçler, sivil halka ayrım yapmadan işkence yapıyor. Suriyeli kadınlar ya savaşçı olarak kullanılıyorlar ya da işkence görüyorlar.
Suriye’de kadınların da içinde bulunduğu durum içler acısı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Suriye’de binlerce kadın savaşın ortasında en çok mağdur olanların başında geliyor. Suriye’den edinilen bilgilere göre, 4 yıldır süren iç savaşta binlerce kadın yaşamını yitirirken, binlercesi ise yaralanarak sakat kaldı. Suriyeli kadınların dramı acılarla geçen zor yaşamı ortaya koyuyor. Savaşın başlamasından bu yana Suriye’deki çatışmalarda binlerce kadın öldürüldü ve binlercesi ise cinsel şiddete maruz kaldı. Suriyeli çocuklar ve kadınlar da yaşadıkları işgal ve savaştan olumsuz yönde etkileniyorlar. Suriye’deki olaylardan kaçan binlerce Suriyeli kadından kimi eşini kimi ise evladını kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor. Yaşadıkları topraklardan kaçan Suriyeli kadınlar sığındıkları komşu ülkelerde yaşam mücadelesi veriyor. Yaşanan savaş psikolojisi ve travma ile Suriyeli kadınlar yaşadıklarının derin izlerini üzerlerinde taşıyorlar.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327