Sürücüler Emniyet Kemerinin Önemini Simülatörle Gördü

Karaman’da sürücüler, olası bir trafik kazasında emniyet kemerinin hayatlarını nasıl kurtardığını yaşayarak gördü.İsmet Paşa Caddesi üzerinde uygulama yapan trafik polisleri, emniyet kemeri takmayan sürücüleri kendi istekleri doğrultusunda...

Sürücüler Emniyet Kemerinin Önemini Simülatörle Gördü
Karaman’da sürücüler, olası bir trafik kazasında emniyet kemerinin hayatlarını nasıl kurtardığını yaşayarak gördü.
İsmet Paşa Caddesi üzerinde uygulama yapan trafik polisleri, emniyet kemeri takmayan sürücüleri kendi istekleri doğrultusunda simülatör aracına bindirerek, kemer takan ile takmayanlar arasındaki farkı uygulamalı olarak gösterdi. Trafik görevlileri Aktekke Kent Meydanı’nda kurulu bulunan simülatör aracına bindirdikleri sürücülere 10 kilometre hızla giderken bir aracın takla atması durumunda ne olacağını uygulamalı olarak gösterdi. Simülatör aracından inen sürücüler emniyet kemerinin gerçekten hayat kurtardığını yaşayarak gördüklerini söylerlerken, bundan sonra araçlarına bindiklerinde ilk yapacakları işin emniyet kemerini takmak olacağını belirttiler. Simülatör aracına binen sürücülere trafik kurallarını anlatan broşürler de verildi.
Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Murat Bademoğlu, “Her yaştaki vatandaşımızın trafik olgusuna dikkatini çekmek suretiyle emniyet kemeri kullanılmasında Türkiye’de farkındalık oluşturan bir il olma amacındayız. Bu doğrultuda bir kaza anında sürücü ve yolcuların takla atan bir araç içerisindeki yaşayacağı pozisyonu simülatör aracı sayesinde herkese göstermek için bu aracı getirdik. Bu amaçla tüm sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanmanın ne kadar önemli olduğunu ve bu doğrultuda bilinçlenmelerini sağlamış olacağız. Bu araç 4 gün boyunca burada vatandaşlara hizmet verecek" diye konuştu.
Sürücülere emniyet kemerinin kazalardaki can kayıplarını yüzde 45, ağır yaralanmalarda ise yüzde 50 oranında azalttığı da anlatıldı. Simülatör aracının etrafında toplanan vatandaşlar ise, kemer takmayan sürücülerin yaşadıkları zor anları ilgiyle izledi. Simülatör aracının kurulduğu Aktekke Kent Meydanı’na gelerek simülatör aracına binen sürücüleri izleyen Karaman Emniyet Müdürü Mehmet Şahne onlarla sohbet etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327