Tarihi Perinçek duruşması sona erdi

AİHM Büyük Daire, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözleri üzerine açılan dava bugün Fransa'nın Strasbourg kentinde görüldü. 3 ay süren duruşmada karar 6 ay içerisinde açıklanacak.

Tarihi Perinçek duruşması sona erdi

Yerel saatle 10.15'te başlayan duruşma yaklaşık 3 saat sürdü. AİHM'deki Büyük Daire'nin kararını ise en erken 6 ay içinde açıklaması bekleniyor.

AİHM'deki duruşmada Ermenistan adına söz alan Emel Alamuddin Clooney'nin savunması salonda hayal kırıklığı yarattı.

Clooney, savunmasını 1915'te "soykırım" yapıldı tezleri üzerine kurdu. Oysa Büyük Daire'de görülen temiz davası "inkar suçu" gerekçesiyle açıldı.

"Ermeni tezlerini reddeden" İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, "inkar suçu" işlediği gerekçesiyle 2007 yılında 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

"AVRUPA İNSANININ ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN GELDİK"

Mahkemede konuşan Doğu Perinçek, Avrupa insanının özgürlüğü için geldiklerini söyledi.
Perinçek sözlerine şöyle devam etti: "Avrupa insanının özgürlüğü için buradayız. AİHM'in 17 Aralık 2013'teki kararı özgürlükleri güvence altına alıyor. Birinci Dünya Savaşı'ndan kalan ön yargıların geleceği olumsuz etkilemesinden kurtulmak gerekiyor. Soykırım hukuki bir tanımdır. Osmanlı Devleti, Ermeni yurttaşlarına karşı toptan yok etmeye girişmemiştir. Ermeni yurttaşlarımızın acılarını her zaman paylaştım. Kültürümüze katkılarını hep takdir ettim. Ermenileri değil büyük devletleri sorumlu tuttum. Ermeni iddiaları Türkleri aşağılamanın aracı haline getirildi."

BAYKAL VE BAĞIŞ YAN YANA

Avrupa'nın çeşitli kentlerinden de yine destek için insanlar Strasbourg'a akın etti. AİHM'deki tarihi duruşmayı CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve Eski AB Bakanı Egeman Bağış da yan yana izledi.
Duruşmayı izleyenler arasında AK Parti milletvekilleri Şaban Dişli, CHP milletvekilleri Gülsüm Bilgehan, Haluk Koç ve CHP'den ihraç edilen Süheyl Batum da bulunuyordu.

NASUH MAHRUKİ DE VARDI

Perinçek'e destek için gelenler arasında eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Zekeriya Beyaz, Nasuh Mahruki de vardı.

Davanın görüldüğü Fransa'nın Strasbourg kentinde Türkler ve Ermeniler mahkeme salonunun kapısında ayrı bölgelerde gösteri yapıldı.

PERİNÇEK'E 3 AY HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

Türk hükümeti de davaya müdahil olarak duruşmada söz alacak. İsviçre’de verdiği konferanslarda "Ermeni tezlerini reddeden" Perinçek, "inkar suçu" işlediği gerekçesiyle 2007 yılında 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

İsviçre'de iç hukuk yollarının tükenmesinin ardından AİHM’e başvuran Perinçek kararın ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu savunmuştu.

AİHM, Perinçek’e hak vererek, İsviçre hükümetinin İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü düzenleyen hükümlerinin çiğnendiği hükmüne varmıştı.

EMEL ALAMUDDİN KİMDİR?

Lübnan doğumlu 37 yaşındaki avukat Emel Alamuddin Clooney ismini WikiLeaks davasıyla tanıttı.

WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın avukatlığını yapan Emel Alamuddin, uluslararası yasalar ve insan hakları üzerindeki çalışmalarıyla da biliniyor.

Emel Alamuddin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko, Sırbistan ve daha önceki Yugoslavya'nın Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Libya İstihbarat Şefi Abdullah El Senussi'nin avukatlığını yapmıştı.

Lübnanlı Dürzi bir ailenin çocuğu olan ve Oxford Üniversitesi'nde hukuk eğitimi gören Emel Alamuddin, 2014 Eylül ayında ABD'li ünlü aktör George Clooney'le İtalya'nın Venedik kentinde evlendi. 


Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327