Tarihte bir ilk! Türk bilim insanları keşfetti!

Türk bilim insanları Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta Jüpiter benzeri bir "öte-gezegen" keşfetti. Yrd. Doç. Dr. Yılmaz,"Bulduğumuz gezegen ile alakalı bir makale yazdık. Bu makale, astronomi literatürünün en saygın yayınlarından 'Astronomy&Astrophysics' dergisinde yayınlandı" dedi.

Tarihte bir ilk! Türk bilim insanları keşfetti!

Ankara Üniversitesi ve Ege  Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bilim insanı ile bir doktora  öğrencisi tarafından, Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta Jüpiter benzeri bir  "öte-gezegen" keşfedildi. 

 Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, yaptığı açıklamada, 2007  yılında Ankara Üniversitesi'nden araştırmacıların liderliğinde başlattıkları,  Türk, Japon ve Rus bilim adamlarından oluşan uluslararası bir proje çerçevesinde  sürdürülen "gezegen arama" çalışmalarının ilk meyvesini verdiğini söyledi.

  Son yıllarda bir TÜBİTAK projesi ile de desteklenen bu çalışma ile  Antalya Bakırlıtepe'de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde 1,5 metre ayna çaplı  Rus-Türk Teleskobu ile JaponyaOkayama Astrofizik Gözlemevi'nden işbirliği  çerçevesinde sağlanan iyodin hücresi aygıtı kullanılarak, çok hassas gözlemler  yaptıklarını belirten Yılmaz, bu analizler sonucunda yıldızları gözlediklerini ve  çıkan sonuçlardan da bazı değişimleri fark ettiklerini ifade etti.

  Yılmaz, bazı değerlerin değişiminin, yeni bir gezegen kaynaklı  olabileceğini anladıklarını ve bu alanda çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını  vurgulayarak, şunları kaydetti.

 "Çalışmalarımız sonucunda ben, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi  Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Osman Selam, Ege  Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Varol  Keskin ve Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nde doktora öğrencimiz İbrahim  Özavcı ile beraber Jüpiter benzeri bir Güneş dışı bir gezegen (Öte-gezegen)  keşfettik. Türk bilim adamları ilk defa bir gezegen keşfetmiştir. Bunun gururunu  ve mutluluğunu yaşıyoruz. Jüpiter'den 1,5 kat daha büyük boyutlara sahip bu yeni  gezegen, yıldızının etrafında bir tam yörünge turunu neredeyse bir yıl sürede  tamamlamakta. Gezegen, Jüpiter benzeri bir gaz devidir ve dolayısıyla yaşam  barındırma ihtimali yoktur. Keşfedilen 'öte-gezegen', yıldızına olan uzaklığının,  Dünya-Güneş arası mesafeye eşittir. Bulduğumuz gezegen ile alakalı bir makale  yazdık. Bu makale, astronomi literatürünün en saygın yayınlarından  'Astronomy&Astrophysics' dergisinde yayınlandı. 10 yıllık emeğimizin karşılığını  da bu şekilde aldığımızı düşünüyorum."

  GEZEGENE TÜRK YA DA Atatürk İSMİNİ VERİYORUZ

Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta buldukları Jüpiter benzeri bir  "öte-gezegen"e "Türk ismi" koymak istediklerine dikkati çeken Yılmaz, bununla  ilgili bir oylama da yapılabileceğini kaydetti. Yılmaz, "Bildiğim kadarıyla  Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler.  Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim "Türk", "Türk1" ve  "Atatürk" isimleri aklımdan geçti." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327