Tatil Harçları Ve Ustalık Belgesi Zorunluluğu Kalktı

Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Aktaş tatil harçları ve ustalık belgesi zorunluluğunun kalktığını söyledi.Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Aktaş, 29 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6585 sayılı...

Tatil Harçları Ve Ustalık Belgesi Zorunluluğu Kalktı
Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Aktaş tatil harçları ve ustalık belgesi zorunluluğunun kalktığını söyledi.
Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Aktaş, 29 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Kanununa göre; hafta sonu işyerini açmak isteyen esnaftan alınan tatil harcı ile işyeri açılırken istenen ustalık belgesinin kaldırıldığını kaydetti. Aktaş “Esnaf ve sanatkarları da içine alan, hafta tatili hakkındaki kanun hükümleri perakende işletmeler için uygulanmayacak. Dolayısıyla esnaf ve sanatkarlarımız hafta tatili ruhsatı ve harçları ile ilgili yükümlülüklerden kurtulacaktır.Ayrıca, iş yeri açılırken sicil ve odaya kayıt sırasında ustalık belgesi veya muadil belgeler istenmeyecektir. Ustalık belgesi o mesleği bizzat icra edenlerden istenilecek” dedi.Aktaş, bürokratik işlemlerin azaltılması ve işlerin daha kolay halledilmesi amacıyla ‘Perakende Bilgi Sistemi’ (PERBİS) oluşturulduğunu ifade ederek “Mevzuatta öngörülen şartları taşıyan perakende işletmelere belediye, büyükşehir belediyesi veya il özel idaresi tarafından PERBİS üzerinden açılış izni verilebilecek, işyeri açma ve çalışma ruhsatı elektronik ortamda düzenlenecektir. Ruhsat değişikliğine ilişkin işlemler de PERBİS üzerinden yapılacaktır” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327