Tekden’in 7. Cumhuriyet Treni Sivas’a Doğru Yola Çikti

Tekden Koleji tarafından 7 yıldır düzenlenen etkinlik çerçevesinde Cumhuriyet Eğitim Treni sabah saatlerinde Sivas’a uğurlandı.Kayseri Tren Garı’nda düzenlenen törene Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Vergi dairesi Başkanı Niyazi Özkök,...

Tekden’in 7. Cumhuriyet Treni Sivas’a Doğru Yola Çikti
Tekden Koleji tarafından 7 yıldır düzenlenen etkinlik çerçevesinde Cumhuriyet Eğitim Treni sabah saatlerinde Sivas’a uğurlandı.
Kayseri Tren Garı’nda düzenlenen törene Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Vergi dairesi Başkanı Niyazi Özkök, Tekden Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tekden, Tekden Koleji Genel Müdürü İbrahim Orhan, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Tekden Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tekden ise, “7.’sini tertip ettiğimiz Cumhuriyet Eğitim Treni’ni bu gün de yolcu etmek için buradayız. Çocuklarımız heyecanlı, biz de onlarla beraber aynı heyecanı yaşıyoruz. Bu tren ile ben de yolculuk ettim ve o yolculuğu halen unutamıyorum. Bu tren çok önemli. Bu tren ile adeta çocuklarımız tarihe yolculuk yapacaklar” dedi.
Kemal Tekden, “ Eğitim sadece derslerde verilmez. Onları bu tür aktivitelerle daha da iyi anlaşılır hale getirmek lazım. Bizim gibi tarihi büyük bir millet, tarihine tabii ki sahip çıkacak. Bu vatanı, bayrağı, ezan sesini, bağımsızlığımızı nasıl kazandığımızı çocuklarımıza anlatacağız, yaşatacağız, görecekler ve hissedecekler. Ancak böyle anlaşılır tarih. Tarihi anlamayanlar onu yeniden yaşamaya mahkum olurlar. Çevredeki ülkeleri görüyorsunuz. Tarihlerini yaşamayan, tarihlerini bilmeyen insanları görüyoruz. Bağımsızlıklarını kaybeden toplumlar. Aynı insanlar gibi, nasıl bir insan hafızasını kaybeder ve şahsiyetsiz duruma düşerse tarihini anlamayan onu idrak etmeyen, sahip çıkmayan toplumlar da milletler de şahsiyetsiz ve sömürge toplum olabilir. O yüzden biz tarihimize sahip çıkacağız, bu bayrak, bu ezan için ne tür fedakarlıklar yapılmış onu çocuklarımıza göstereceğiz” diye konuştu.
Tekden Koleji Genel Müdürü İbrahim Orhan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91. Yıl dönümü ve Ulu Önder Mustafa Kemal Kemal Atatürk anısına düzenlediğimiz Cumhuriyet Eğitim Treni uğurlama töreni
Coşkumuza coşku, heyecanımıza heyecan kattınız. Bu yıl 7.’sini yapmaktayız. Tekden Koleji olarak vazgeçilmez değerlerimizi arkadaşlarımıza yaşayarak ve yaşatarak öğretme gayreti içindeyiz. Bu noktada ise modern ve öncü olmak istiyoruz. Bu yarıştayız. Bu etkinliğimizde Sivas’ta, Cumhuriyetimizin 91 yıl öncesine yolculuk yapmak istiyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk derki, ‘Gençler, cesaretimizi idame ve tatmin eden sizlersiniz. Sizler, almakta olduğunuz irfan ve terbiye ile insanlık ve medeniyeti, vatan sevgisini, fikir ve hürriyetin, en kıymetli timsali, örneği olacaksınız.’ İşte Tekden Koleji bu irfan ve terbiyenin peşindedir” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler Cumhuriyet Eğitim Treni ile Sivas’a doğru yola çıktı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327