Testere İle 2 Parmağı Koptu

Ordu’nun Fatsa ilçesinde elini testereye kaptıran bir vatandaşın iki parmağı koptu.42 yaşındaki Erhan Büyükçalışkan, Fatsa Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından Özel Avrasya Medi-Tech Hastanesi’ne sevk edildi. Plastik,...

Testere İle 2 Parmağı Koptu
Ordu’nun Fatsa ilçesinde elini testereye kaptıran bir vatandaşın iki parmağı koptu.
42 yaşındaki Erhan Büyükçalışkan, Fatsa Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından Özel Avrasya Medi-Tech Hastanesi’ne sevk edildi. Plastik, Rekonstrüktifve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Metin Arıcı tarafından muayene edilen hasta vakit kaybedilmeden ameliyata alındı. Yaklaşık 2 saat süren operasyonun ardından kopan bir parmağı mikrocerrahi yöntemi ile yerine dikilirken, diğer parmağı ise aşırı doku kaybı nedeni ile kurtarılamadı. Ameliyat sonrası servise alınan Erhan Büyükçalışkan bir parmağının kurtarılmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Opr. Dr. Metin Arıcı yaptığı açıklamada, “El yaralanmaları, toplumumuzun yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı bir konu. Özellikle yaz aylarında el yaralanmalarıyla oldukça fazla karşılaşılmaktadır. El yaralanmalarında geçirilen kazalar sonucu maalesef insanlar parmaklarını kaybedebiliyor. Kopan parmağın getirilmemesi, geç getirilmesi en önemlisi yanlış taşınması nedeniyle kopan uzuvların geri dikilmesi mümkün olmuyor. Erhan beyin bir parmağı başarılı bir operasyon ile yerine dikilebildi. Ancak kopan diğer parmağın kaybolmasından dolayı hastanın parmağı dikilemedi. Bu nedenle hastanın ve parçanın bir an önce mikrocerrahi ve el cerrahisi eğitimi almış bir hekimin bulunduğu, mikrocerrahi işlemler ile parmakların dikilebildiği en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması cerrahi tedavinin başarısını arttıran en önemli etkendir. Kopan parmağın öncelikle su geçirmez bir naylon torbanın içine konulup ağzının bağlanması gerekir. Parmak kesinlikle suya doğrudan temas etmemelidir. Naylon poşetteki parmak, yarısı su, yarısı buz dolu olan bir termos ya da mümkün olmuyorsa benzeri bir kaba konulmalı ve soğuk kalması sağlanmalıdır. Ezilmiş, uygun taşınmamış veya direk suya atışmış parmaklar maalesef yerine dikilemez. Bu sadece bir cerrahın işi değil, ekip işi. İyi ve deneyimli bir ekiple bu operasyon gerçekleşebilir” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327