Tika’dan Ukrayna Eğitim Kurumlarına Mutfak Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’nın Kiev bölgesinin tarihi yerlerinden Pereyaslav-Hmelnitskiy ilçesindeki eğitim kurumlarına mutfak ekipmanı desteğinde bulunuldu.Bağımsızlığını kazandığı...

Tika’dan Ukrayna Eğitim Kurumlarına Mutfak Ekipmanı Desteği
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’nın Kiev bölgesinin tarihi yerlerinden Pereyaslav-Hmelnitskiy ilçesindeki eğitim kurumlarına mutfak ekipmanı desteğinde bulunuldu.
Bağımsızlığını kazandığı 1991’den bu yana ekonomik sorunlar yaşayan Ukrayna’da son dönemlerde yaşanan siyasi istikrarsızlık, başta eğitim sektörü olmak üzere birçok alanda sorunlara yol açtı. Ukrayna’da birçok önemli projeye imza atan TİKA, yeni eğitim-öğretim yılına hazırlık yapan Pereyaslav-Hmelnitskiy ilçesine bağlı 12 eğitim kurumunun mutfaklarında ihtiyaç duyulan ekipmanları temin ederek, yetkililere teslim etti. Pereyaslav-Hmilnitskiy Yıllık Eğitim Konferansı sırasında yapılan teslim törenine, Pereyaslav-Hmelnitskiy Belediye Başkanı KostinTaras Viktoroviç, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Pereyaslav-Hmelnitskiy Belediyesi ve TİKA yetkilileri katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Pereyaslav-Hmelnitskiy Belediye Başkanı Viktoroviç, ülkenin kriz döneminden geçmesine rağmen Pereyaslav-Hmelnitskiy eğitim kurumlarının yeni 2014- 2015 eğitim yılına tam anlamıyla hazır olduğunu ve bunda TİKA katkısının büyük rol oynadığını kaydetti. Anaokulu ve ortaokullarında çocuklara yemek hizmetinin verildiği fakat eskimiş mutfak donanımın sağlık ve can güvenliği normlarına uymadığı ve yerel bütçe yetersizliğinden dolayı söz konusu sorunun uzun yıllardır çözülemediğini vurgulayan Kostin, duyduğu minnettarlığı dile getirdi.
TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat ise, Karadeniz Havzası’ndaki dost ve komşu ülke Ukrayna’da en büyük yatırımın eğitime ve gelecek nesillere yapılan yatırım olduğunu dile getirerek, zengin kültür ve derin eğitim geleneklerine sahip Ukrayna’nın yakın gelecekte bütün zorlukları aşacağına inandığını kaydetti.
Akabinde söz alan Pereyaslav-Hmelnitskiy Eğitim Dairesi yetkilileri ise, TİKA tarafından sağlanan yardımın Pereyaslav-Hmelnitskiy ilçesinin bütün eğitimciler ve öğrencilerine güzel bir hediye olduğunu ifade ederek, teşekkürlerini bildirdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327